J&T Real Estate by mala v priebehu najbližších mesiacov opäť rozbehnúť prerušenú výstavbu kancelárskeho komplexu Westend Square. Budovy s celkovo zhruba 20-tisíc m2 úžitkovej plochy za zhruba 30 miliónov eur na bratislavskej Patrónke majú zatiaľ hrubú betónovú konštrukciu, na jeseň 152781>sa však práce zastavili.

Dôvodom pozastavenia malo byť zrušenie úveru zo strany pôvodnej financujúcej banky. Doterajšiu výstavbu tak J&T financovala z vlastných prostriedkov a nebola v tom ochotná pokračovať. Medzičasom sa však podarilo dohodnúť úverovanie so zatiaľ nezverejnenou rakúskou bankou.

Westend Square majú skoro dostavať (opravené)

Stavebné práce by sa mali rozbehnúť možno v máji, ale najneskôr v júni. Druhým dôvodom prerušenia výstavby bolo podľa partnera J&T Petra Korbačku očakávanie nižších nákladov na výstavbu v tomto roku oproti vlaňajšku.

Očakávania sa naplnili a stavbári sú ochotní pracovať aj za menej. Či sa dostavby ujme pôvodný dodávateľ ZIPP, alebo ho nahradí iná firma má rozhodnúť výberové konanie. P. Korbačka na jeseň hovoril, že J&T sa chce nižšími stavebnými nákladmi pripraviť na konkurenčný boj, aby mohla ísť s cenou nájomného aj pod 10 eur/m2 mesačne.

Keďže Westend Square má zabezpečené financovanie a podľa developera aj dostatočný objem zazmluvnených prenájmov v novej budove, tá by sa mala dostavať a naplniť rýchlo.

Westend Square majú skoro dostavať (opravené)

Termín sa však z dôvodu prerušenia posunie zo septembra 2009 na apríl 2010. Pôvodným zámerom pritom bolo dostavať Westend Square v priebehu roka 2008. Komplex sa skladá zo 17-podlažnej veže bližšie k súčasnej kancelárskej budove Westend Tower, ďalšej 6-podlažnej budovy pozdĺž Lamačskej cesty smerom ku križovatke s Dúbravskou a spojovacieho traktu.

J&T v zóne Westend vybudoval v minulosti aj komplexy Tower, Court a Point, pričom ide o staršie rekonštruované budovy bývalých výskumných ústavov. Pripravuje sa aj 106319>výstavba ďalších častí Westend Quadrant a Crossing smerom k Lamaču, ktoré by mali lokalite pridať ďalších celkovo 60-tisíc štvorcových metrov kancelárií.

Ich výstavba sa však tiež oneskorí, Quadrant sa mal napríklad začať stavať už vlani, developer sa však doň ešte nepustil. Westend Tower už J&T nepatrí, v roku 2006 ju predali realitnej spoločnosti francúzskeho poisťovacieho giganta Axa v rámci balíka s logistickými parkmi.

Vizualizácie - J&T, foto Skyscrapercity.com

V pôvodnom texte sa nachádzala chybná informácia, že projekt pôvodne financovala UniCredit Bank. TRENDreality.sk sa za chybu ospravedlňuje.