Súčasťou projektu je komplexná rekonštrukcia zázemia podchodu, vnútorných priestorov, ale aj okolia na povrchu. Immocap investuje do opravy interiéru 2,5 milióna eur, mesto za 1,2 milióna vymení eskalátory a upraví okolie podchodu na Trnavskom mýte.

„Podchod bude vďaka komplexnej revitalizácii nielen tranzitným miestom, ale občania a návštevníci mesta získajú bezpečný, moderný a bezbariérový verejný priestor so službami, ako napríklad potraviny, drogéria, lekáreň, trafika či kvetinárstvo a kaderníctvo. Počítame tiež s viacerými gastronomickými prevádzkami,“ približuje Peter Lukeš, predseda predstavenstva spoločnosti Immocap Group.

Immocap už rokuje so záujemcami o prevádzky v obnovenom podchode. „Bude tu 18 prevádzok. Máme už podpísané viaceré zmluvy, zatiaľ nebudem menovať konkrétnych nájomníkov,“ hovorí P. Lukeš. Dodáva, že podchod bude chránený kamerovým systémom a 24-hodinovou bezpečnostnou službou.

Veľká rekonštrukcia podchodu pod Trnavským mýtom sa začína

Podchod Trnavské mýto - vizualizácia Zdroj: Immocap Group

V rámci obnovy budú vymenené všetky eskalátory, dobudované výťahy tak, aby bol podchod úplne bezbariérový. Zrenovované budú všetky vstupy do podchodu a súčasťou obnovy bude aj čiastočná renovácia električkových zastávok. Zároveň celý podchod dostane nový dizajn, ktorého súčasťou bude vytvorenie nových obchodných priestorov.

Podchod počas rekonštrukcie nezavrú

Práce budú rozdelené do troch etáp tak, aby bol podchod, ktorým denne prejde 30-tisíc ľudí, počas celých deviatich mesiacov prístupný s čiastočnými obmedzeniami. Dokončenie obnovy je plánované v lete budúceho roka. Immocap vo štvrtok spustil aj webstránku, na ktorej bude informovať o postupe prác a novinkách v podchode.

Od novembra začne mesto s revitalizačnými prácami na povrchu Trnavského mýta. V pláne je oprava chodníkov, vybudovanie bezbariérových prístupov k električkovým nástupištiam, oprava prístreškov na nástupištiach či obnova dopravného značenia. Mesto podnikne aj kroky k redukcii počtu stánkov a billboardov.

„Trnavské mýto bolo dlhodobo zdevastovaným verejným priestorom, bola to hanba Bratislavy. Hneď od nástupu do funkcie primátora som začal hľadať riešenia... Riešením je spolupráca mesta s významnou spoločnosťou podnikajúcou na realitnom trhu,“ hovorí primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal.

Podchod na Trnavskom mýte bol otvorený v roku 1975 po dobudovaní nového dopravného uzla – veľkej križovatky s automobilovou a električkovou dopravou. Odvtedy nebol nikdy rekonštruovaný. Až pred majstrovstvami sveta v hokeji v roku 2011 mesto priestor vyčistilo a nechalo pomaľovať street artistami.

Prečo to doteraz nešlo?

Hneď po majstrovstvách žiadala mestská časť Nové Mesto, v ktorej katastri podchod z väčšej časti leží, magistrát o opravu. Mesto však na ňu nemalo peniaze. „Rozhodli sme sa, že do toho pôjde mestská časť. Zastupiteľstvo dokonca vyčlenilo 90-tisíc eur ako prvé peniaze na dokumentáciu a požiadali sme magistrát o zverenie do správy. Dostali sme odpoveď, že podchod je aj v katastri Ružinova a musíme získať aj jeho súhlas. Ten sme získali, napriek tomu sa na magistráte nič nepohlo dopredu,“ tvrdí starosta Nového Mesta Rudolf Kusý.

Veľká rekonštrukcia podchodu pod Trnavským mýtom sa začína

Podchod Trnavské mýto - vizualizácia Zdroj: Immocap Group

Vtedajší primátor Milan Ftáčnik na jeho slová reaguje konštatovaním, že mesto v tom období riešilo znižovanie dlhov a nemalo dostatok zdrojov, aby podchod dalo do poriadku samo. Investor Centrálu bol ochotný v tom čase prispieť iba na časť týkajúcu sa východu smerom k jeho investícii. „Pýtal som sa starostu Nového Mesta Rudolfa Kusého, či podchod zrekonštruuje mestská časť. Odpovedal mi, že ho plánuje prenajať pánovi Ballovi, ktorý zrekonštruoval podchod na Hodžovom námestí,“ hovorí M. Ftáčnik.

Exprimátor dodáva, že takéto riešenie po skúsenostiach s týmto investorom pri dostavbe kocky nad podchodom na Hodžovom námestí a predovšetkým s Hlavnou stanicou odmietol. R. Kusý aj M. Ftáčnik sú kandidátmi na predsedu Bratislavského samosprávneho kraja v blížiacich sa voľbách.

Veľká rekonštrukcia podchodu pod Trnavským mýtom sa začína

Podchod Trnavské mýto Zdroj: Mesto Bratislava

Vedenie mesta sa rekonštrukciou podchodu na Trnavskom mýte začalo aktívne zaoberať v minulom roku. Koncom septembra poslanci rozhodli o prenájme priestoru spoločnosti Immocap Group, ktorá bola developerom neďalého komplexu Central a nedávno spolu s YIT Slovakia kúpila Istropolis.

Immocap má podchod prenajatý na 15 rokov s päťročnou opciou za ročné nájomné v sume jedno euro. Podmienkou je investovať minimálne 1 082 790 eur bez DPH do revitalizácie podchodu.