Výstavba vedecko-technologického parku Cepit v bratislavských Vajnoroch by mala po dlhom čakaní odštartovať budúci rok. Projekt na 63 hektároch má podľa konateľa firmy Cepit Management Axela Albrechta od mája tohto roka územné rozhodnutie, čaká sa na stavebné povolenie. Na teraz nevyužitých pozemkoch medzi Vajnormi a Račou má postupne vyrásť množstvo objektov za celkovo pol miliardy eur.
Aby Cepit dostal zelenú na budovanie sietí a infraštruktúry, treba ešte podľa jeho slov vyriešiť koncept odkanalizovania územia. Starosta Vajnôr Ján Mrva vysvetľuje, že existujúca kanalizácia postačuje súčasným potrebám mestskej časti i prvej – 15 hektárovej fázy Cepitu.
Pre jeho kompletnú realizáciu, ako aj výstavbu 130268>neďalekého megaprojektu Nové Vajnory na bývalom športovom letisku či nového nákupného centra je však potrebná celkom nová vetva kanalizácie. Tá by mala viesť popri Zlatých pieskoch a letisku do čističky vo Vrakuni, slúžiť aj projektom okolo letiska a stáť zhruba 300 mil. Sk.
Nejasnosti okolo kanalizácie by mali zmiznúť v budúcom roku. Cepit chce vyriešiť koncepciu odpadových vôd dopredu pre celý projekt a až potom sa pustiť do výstavby prvej fázy. A. Albrecht je presvedčený, že by potom stavebnému povoleniu nemalo stáť nič v ceste. „Začneme stavať nasledujúci deň po jeho vydaní,“ uisťuje. Prvé zmienky o projekte sa objavili v roku 2005 a budovať sa mal začať v nasledujúcom roku.
Siete na území Cepitu sa majú budovať pol roka a vyžiadať si zhruba 5 miliónov eur. Firma má prísľub na ich financovanie. Už v januári sa má uskutočniť tender na dodávateľa stavebných prác. Prvými stavbami po sieťach majú byť podľa šéfa Cepitu energetické centrum, výpočtové centrum, biznis centrum a priemyselná akadémia.
A. Albrecht hovorí, že o investora do energetického centra už majú záujemcu, pričom finančnou krízou sa na tom nič nezmenilo. Cepit si vyberal z piatich firiem, ktoré sa chceli pustiť do výstavby a prevádzky zdroja elektriny, tepla a chladu pre park i okolie. Bude stáť 40 až 50 miliónov eur.
„Teplo ako odpad pri výrobe elektriny sa využije na kúrenie a chladenie, čím bude mať energetický zdroj 72,5 %-nú účinnosť, o 30 percent vyššiu ako bežný štandard,“ tvrdí konateľ Cepitu. Elektrina nespotrebovaná v areáli sa má dodávať do verejnej siete. Zdroj má mať výkon 30 MW elektriny a spolu s výrobou tepla až 90 MW.
Celý Cepit však má byť oveľa menej náročný na energetické zdroje, pretože objekty majú byť výrazne hospodárnejšie, ako je bežný štandard. Plánom je splniť ukazovatele „trvalo udržateľnej prevádzky budov“.
Najväčšiu spotrebu energie bude mať ďalší objekt – výpočtové centrum. Malo by skrývať viac ako 5000 štvorcových metrov serverovej plochy, z čoho 500 m2 bude rezervované pre vlastnú potrebu areálu. Vyžiada si 55 mil. eur.
Cepit už vie aj o záujemcovi o investovanie a prevádzku tohto centra. Podľa A. Albrechta pôjde o najmodernejšie zariadenie tohto druhu v strednej Európe s trojnásobným istením internetového spojenia a vysokou energetickou efektívnosťou.
Tretím objektom po začatí výstavby má byť biznis centrum s priestormi na skladovanie, ľahkú montáž, laboratóriá a kancelárie. Zákazníkmi by mali byť najmä strojárske a elektrotechnické firmy, ktoré potrebujú svojim zákazníkom dodávať výrobky na mieru zložené z dostupných modulov.
Cepit v blízkej budúcnosti plánuje aj výstavbu novej strednej odbornej školy. Má byť súčasťou vzdelávacej siete Bratislavského samosprávneho kraja, ktorý by mal byť aj jej spoluinvestorom. Školu pre vyše 500 študentmi majú pri prevádzke a najmä získavaní vybavenia podporovať najväčší zahraniční investori na Slovensku ako Siemens, Volkswagen a Peugeot.
Jej úlohou má byť výchova pracovníkov v oblasti strojárstva a elektrotechniky najmä so zameraním na automatizáciu a iné moderné technológie. Využívať by sa však mala aj na vzdelávanie dospelých, najmä učiteľov. Celkovo na výstavbu školskej budovy s vybavením a internátu pre 250 študentov treba približne 10 miliónov eur.
A. Albrecht vysvetľuje, že cieľom je pokryť deficit vzdelávania na moderných zariadeniach, na ktorý sa sťažujú západní investori, činní na Slovensku. Po prijatí absolventa ho totiž musia začať takmer od začiatku vzdelávať, pretože má zo štátnych škôl skúsenosti iba so zastaralými technológiami.
Investori by preto mali dodať alebo zapožičať najmodernejšie stroje a špičkovo tak vybaviť dielne Priemyselnej akadémie. Mohli by sa tak využiť aj na malé a overovacie série výroby v špecifických odvetviach.
Vývojové a výskumné kapacity by mali zaplniť jednu z najväčších a kľúčových častí - technologické centrum. V ďalšom priebehu výstavby sa predpokladá aj príchod niektorých pracovísk Slovenskej technickej univerzity, ktoré by mali na štúdium využívať kapacity energetického, technologického a výpočtového centra. Podobne aj administratívne, obchodné a obytné priestory, ktoré sa však Cepit Management nechystá stavať sám.
„Cepit znamená inteligentná a atraktívna infraštruktúra pre používateľov,“ vysvetľuje A. Albrecht. „Nechceme produkovať nehnuteľnosti, ale vytvoriť priestor pre kreatívnych ľudí, ktorí kladú dôraz na kvalitu a udržateľnosť.“ Preto spoločnosť zatiaľ nepredáva pozemky na ďalšiu výstavbu, hoci sa už objavili záujemcovia o investovanie do kancelárskych a rezidenčných komplexov v areáli.
Celkovo sa v Cepite predpokladá vznik zhruba 450-tisíc štvorcových metrov hrubej podlahovej plochy, z čoho má tvoriť 50-tisíc výstavné a kongresové centrum, technologické centrum na podobnej rozlohe, niekoľko desiatok tisíc bývanie, podobne ako kancelárie alebo obchodné plochy.
Mala by tu vyrásť aj základná škola a škôlka, hotel, športoviská, komplex má byť napojený na budúci nultý okruh – diaľnicu D4 vedľa ktorej má ležať a má ním prechádzať aj električková trať medzi Vajnormi a Račou.
Podľa informácií TRENDreality.sk sa rokuje o vstupe silného finančného investora do projektu centra, pričom A. Albrecht potvrdzuje otvorenosť pre takýto krok. „Dokončili sme koncepciu lokality a od plánovania prechádzame do obdobia realizácie,“ vysvetľuje. „Sme preto v procese hľadania investorov. Samozrejme, je to atraktívny projekt, takže sa konkrétni investori už oň zaujímajú.“ Nový majiteľ by však mal zachovať pôvodný koncept Cepitu.
Vizualizácie - Cepit