„Na briefe pracujú odborníci z kúpeľníctva a ďalších odborov. Okrem toho sa rieši podrobné zameranie a príprava 3D modelu,“ priblížil hovorca Bratislavy Peter Bubla.

Primátor hlavného mesta Matúš Vallo v januári avizoval, že mesto chce kúpele obnoviť a sprístupniť verejnosti v roku 2022. Zároveň povedal, že priestory bývalých kúpeľov chcú do spustenia rekonštrukcie otvoriť pre verejnosť na „krátkodobé využitie“.

„Nebude to teraz tri roky zatvorené. Funkčné kúpele by sme chceli otvoriť v roku 2022,“ skonštatoval M. Vallo.

Ich sprístupneniu verejnosti má podľa jeho slov predchádzať ekonomická príprava, architektonická súťaž, verejné obstarávanie zhotoviteľa a rekonštrukcia.

„Medzinárodný tím bude hľadať najlepšie riešenie, akým spôsobom môžeme vrátiť kúpele Grössling, ako využiť ostatné priestory okolo nich, ale aj aké budú podklady na architektonickú súťaž na rekonštrukciu,“ spresnil primátor.

Budova mestských kúpeľov Grössling je ikonickou stavbou Bratislavy a zároveň národnou kultúrnou pamiatkou. Postavili ju v roku 1895 a ako kúpele slúžila Bratislavčanom do roku 1994.

Hlavné mesto uzavrelo v roku 2007 zmluvu o nájme priestorov kúpeľov Grössling so spoločnosťou Synaphea za účelom ich rekonštrukcie. K tej ale nikdy nedošlo, a preto hlavné mesto prevzalo kúpele Grössling späť od nájomcu v roku 2017.

Od roku 2017 boli realizované v objekte sanačné práce. Mesto pod vedením bývalého primátora Iva Nesrovnala následne pripravovalo celkovú obnovu kúpeľov. V zámere pokračuje, avšak po novom, aj súčasné vedenie bratislavskej samosprávy.