Na Tuhovskej ulici v bratislavských Vajnoroch pokračuje výstavba administratívno-obchodnej zóny. Tento rok by mali pribudnúť tri ďalšie objekty. Okrem už dokončeného predajného a servisného centra firmy Makino to bude aj centrum Asbisu a Business Center Vajnory bratislavskej firmy HTI. Spolu by tak malo vzniknúť vyše 11-tisíc štvorcových metrov prenajímateľných priestorov.

Budovy Makina a Asbisu developuje firma IPEC, ktorá rozvíjala takmer všetky budovy v zóne Tuhovská. Makino dokončili na jeseň a od októbra má v nej japonská spoločnosť centrum pre strednú a východnú Európu. Zaoberá sa dodávkami nástrojov pre strojársky, najmä automobilový a letecký priemysel. Budova s úžitkovou plochou 3260 m2 za 80 mil. Sk bude podľa marketingovej manažérky IPECu Magdy Forrovej slúžiť pre administratívu, servis, predaj, a skladovanie výrobkov, a tiež aj ako tréningové centrum.

Tuhovská sa zapĺňa budovami

Susedné nové sídlo distribútora počítačov a softvéru Asbis SK vytvorí zhruba 3 100 m2 úžitkovej plochy a bude stáť 85 mil. Sk. Mali by ho dokončiť v budúcom roku. Slovenský Asbis je dcérou rovnomennej cyperskej firmy bieloruského podnikateľa Siarheia Kosteviča. Firma sa zaoberá predajom informačných technológií v Európe, na území bývalého Sovietskeho zväzu, v Afrike a Ázii. Jej ročný obrat sa pohybuje na úrovni 1 mld. USD (22,5 mld. Sk).

Tuhovská sa zapĺňa budovami

Vedľa centra Makina už od vlaňajšej jesene stojí rozostavané Business Center Vajnory (BCV). Päťpodlažná administratívna budova má vytvoriť päťtisíc štvorcových metrov úžitkovej plochy, dokončená by mala byť na jeseň budúceho roka. Okrem vlastných priestorov elektrotechnickej firmy HTI Slovakia, ktorá BCV rozvíja bude zvyšok na prenájom.

Tuhovská sa zapĺňa budovami

Súčasťou vnútorných priestorov má byť átrium ukončené preskleným stropom a mostom vo voľnom priestore na treťom podlaží. Na poslednom piatom podlaží by sa malo nachádzať apartmánové bývanie s terasami. Na druhej časti pozemku bližšie k železnici zamýšľa HTI vybudovať parkovací dom alebo sklady.

Tuhovská sa zapĺňa budovami

Pri Tuhovskej ulici medzi jazerom Zlaté piesky a železničnou zriaďovacou stanicou pri Vajnoroch počas posledných rokov vyrástli desiatky prevádzok. Sídli tu napríklad centrála farmaceutickej firmy Merck, distribučné centrum Coca-Coly, ako aj autosalóny a servisy značiek Ford, Mercedes, Honda, Kia či Chrysler. Okrem toho pri štvorprúdovej Seneckej ceste vyrástol elektrodom Nay a nákupné centrá Koratex a Naceva.

Vizualizácia – HTI, foto Makino a Peter Kremský