Zelená strecha Nív s pridanou hodnotou

Po štyroch rokoch prác je od 30. septembra realitou dlho očakávaný komplex Nivy s autobusovou stanicou, nákupným centrom, tržnicou a zelenou strechou. Do moderného centra Bratislavy, ktoré vzniká na pozemkoch viacerých developerov, pribudla ďalšia paleta potrebných služieb. 

V prvý deň prevádzky podľa developera projektu HB Reavis  navštívilo Nivy centrum 57-tisíc ľudí.

Čo na bratislavské pomery posunulo latku vyššie vo sfére verejného priestoru, je využitie zelenej strechy. Okrem tradičnej ponuky vysadenej zelene a športových prvkov priniesol developer  na streche pridanú hodnotu.

Spojenie s občianskym združením Živica prinesie na zelenú strechu, ktorá však nie je v hlavnom meste jediná. viac uvedomia verejnosti o životnom prostredí. Nemenej významné je, že hlavné mesto po dočasnej autobusovej stanici má modernú krytú autobusovú bránu na Slovensko. 

Na snímke pohľad na bulvár Nivy pri novej bratislavskej Autobusovej stanici Nivy počas mediálneho dňa pred otvorením. V Bratislave 29. septembra 2021. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Nový bratislavský komplex Nivy osviežuje zelená strecha so športovými aktivitami

Územný plán je nástroj rozvoja

Územný plán nie je trhací kalendár, má svoj význam a zodpovednosť za rozvoj miest a obcí v Bratislavskom kraji majú na pleciach poslanci, starostovia a primátori. Taký je veľmi krátky odkaz panelu o Prioritách územného rozvoja kraja počas realitnej konferencie TRENDu pod názvom Ako sa buduje nová Bratislava.

Odzneli počas neho príspevky o potrebe podporiť koľajovú dopravu aj o chýbajúcej infraštruktúre v školstve, sociálnych službách a zdravotníctve v obciach v blízkosti Bratislavy.

Aké môže byť krajné riešenie súčasného problematického stavu ilustruje názor starostu obce Hrubá Borša Jána Klačka. Vie si predstaviť existenciu podmienok ako výstavba potrebnej infraštruktúry rôzneho typu, ktorých naplnenie by predchádzalo stavbe bývania.

Trend konferencia pod názvom
Neprehliadnite

Bratislavskému regiónu sa vracajú ako bumerang ťažkosti s infraštruktúrou

Nový koncept nájomného bývania v Trnave

V projekte Arboria Apartments v krajskom meste Trnava vzniká nový koncept prenájmu bytov. V bytovom dome Južná ponúkne developer Lucron od októbra tohto roka postupne 51 bytových jednotiek s výmerou od 35 do 88 štvorcových metrov. Pilotný projekt v Trnave je realizovaný v spolupráci so spoločnosťou Kooperativa poisťovňa, ktorá je vlastníkom budovy.

Kooperatíva otvorila v minulosti trh s nájomným bývaním na Slovensku. Projekt nadväzuje na podobný typ apartmánového bývania v Bratislave. Podľa Juraja Ťahúna zo spoločnosti, ktorá projekt realizuje, klienti dostanú právny servis, dlhodobú garanciu bývania s možnosťou predĺženia, občiansku vybavenosť v okolí a množstvo parkov a zelene priamo pod oknami. 

Projekt Arboria
Neprehliadnite

Trnava je ďalším mestom, v ktorom vzniká nový koncept prenájmu bytov

Logistická hala v Kostolných Kračanoch

Investor Ingram Micro, poskytovateľ riešení pre e-commerce a logistiku, má od konca septembra k dispozícii hotový moderný sklad v logisticko-priemyselnom parku v Kostolných Kračanoch priDunajskej Strede. Objekt od rakúskeho developera Go Asset má prístup k železničnému prekládkovému terminálu Metrans, ktorý umožňuje distribúciu do viac než desiatky krajín.

Nosnú konštrukciu haly dokončil developer v júni tohto roka, výkopové práce boli na jeho začiatku. Projekt je zároveň súčasťou priemyselného parku, ktorý pred 15 rokmi začala budovať obec.

Hala je súčasťou Log Center R7. Materiál stavby a vybavenie je z udržateľných a do budúcnosti recyklovateľných materiálov. Na streche budú solárne panely a súčasťou projektu sú aj dobíjacie stanice pre elektrické vozidlá.

Nová hala v Log Center R7v  Kostolných Kračanoch
Neprehliadnite

Developer Go Asset odovzdal nový sklad v Kostolných Kračanoch. Lokalitu zhodnocuje most na D4

Spor o spoločensko-kultúrne centrum pokračuje

Spor medzi investorom výstavby polyfunkčného Nového Istropolisu spoločnosťou Immocap a starostom bratislavského Nového Mesta Rudolfom Kusým o výstavbu kultúrno-spoločenského centra stále nie je vyriešený. Obe strany rokujú.

V hre sú prípadné sankcie za nevybudovanie kultúrno-spoločenského centra na mieste súčasného Istropolisu na Trnavskom mýte. Starosta, vzhľadom na negatívne skúsenosti v Bratislave s projektmi ako napríklad Park kultúry a oddychu či planetárium, chce záruky od developera, že postaví kultúrno-spoločenské centrum.

Developer Immocap je jedným z uchádzačov o lokalitu pre Národné kultúrne a spoločenské centrum. Konečné rozhodnutie o tom, kde má centrum stáť, však stále nie je známe.

Nový Istropolis
Neprehliadnite

Vrcholí spor o záruky na kultúrno-spoločenské centrum na Trnavskom mýte v Bratislave