Kabinet schválil na rekonštrukciu haly na Pasienkoch sumu 8,5 milióna eur. Ďalších 14 miliónov eur vyčlenení na vznik siedmich stredoškolských hokejových akadémií, ktoré vzniknú v siedmich krajoch okrem Trenčianskeho, kde už akadémia buduje a vláda ju takisto finančne podporila.

V prípade Pasienkov odhaduje Slovenská basketbalová asociácia (SBA) realizáciu rekonštrukcie na tri roky od získania potrebných povolení.

Obnova má trvať tri roky

„Najvážnejšou prevádzkovou témou športovej haly je tepelné hospodárstvo, ktoré významne vstupuje do prevádzkovania objektu. Riešením tepelného hospodárstva objektu je jeho kompletné zateplenie a výmena okien. V kritickom pôvodnom stave sa nachádzajú všetky elektrické, vodovodné a kanalizačné rozvody,“ ozrejmili investíciu predkladatelia.

Financovanie rekonštrukcie a dostavby stavebných objektov tvoriacich športovú halu Pasienky bude realizované prostredníctvom účelovej dotácie, ktorú bude čerpať Slovenská basketbalová asociácia (SBA).

„Plánovaná dĺžka realizácie rekonštrukcie a dostavby sú tri roky od vydania príslušných povolení,“ uvádza Asociácia.

Generálny sekretár SBA Andrej Kuffa takisto ocenil príspevok vlády na revitalizáciu bratislavskej haly na Pasienkoch, z ktorej má vzniknúť Národné basketbalové centrum.

„Pasienky budú spĺňať všetky moderné štandardy, potrebné na organizáciu medzinárodných podujatí Medzinárodnej basketbalovej federácie FIBA,“ priblížil.

„Súčasťou centra budú tréningová hala, kompletné zázemie i ubytovanie internátneho typu,“ dodal o zámere vybudovať na mieste i basketbalovú akadémiu.

Aktualizované 24. 1.: Pozemky pod halou rovnako ako ďalšie v území Pasienkov patria spoločnosti Tesako, ktorú ovláda developer J&T Real Estate. Ten už avizoval, že v zóne pripravuje premenu na modernú mestskú štvrť.

Hala však má byť zachovaná. Prezidenta SBA Miloš Drgoň priblížil, že basketbalová asociácia sa má stať členom občianskeho združenia NBC. Tým sa ako jej člen má stať spolumajiteľmi budovy. V súčasnosti sa za využívanie haly platí nájomné v prospech Tesaka. Detaily novej spolupráce zatiaľ nie sú známe.  

„Cieľom občianskeho združenia NBC a teda aj jeho členov, vrátane SBA, je prevádzkovať športový stánok s príslušenstvom tak, aby slúžil svojmu účelu minimálne po dobu 40 rokov a možno predpokladať, že sa na prevádzkových nákladoch bude podieľať aj SBA. O presných číslach je naozaj predčasne hovoriť,“ dodal pre TREND Reality M. Drgoň.

Modernizáciu potrebovala už dávno

Plánovanú investíciu víta aj mestská časť Nové Mesto. Podľa starostu Rudolfa Kusého už športová hala na Pasienkoch potrebovala prostriedky na modernizáciu dávno.

R. Kusý krok vlády ocenil. „Som rád, že po Národnom tenisovom centre, Národnom futbalovom štadióne budú mať v Novom Meste aj basketbalisti dôstojné podmienky na tréningy a športové podujatia,“ povedal.

Vyzdvihol, že sa nenaplnili čierne scenáre z minulých rokov, v ktorých sa objavili špekulácie o zániku športovej haly. „Bratislavčanom slúži už desiatky rokov, navštevujú ju aj stovky detí,“ dodal o ikonickej hale palubovkových športov.