V Bratislave je stále viacero lokalít, kde sa na rozdiel od blízkeho okolia rozvoj zastavil a čakajú, kým dostanú novú tvár. Svetlejšiu budúcnosť podľa všetkého bude mať veľká zóna v okolí Pasienkov, z ktorej sa postupne vytrácal život. Sčasti sa dokonca stala obľúbenou lokáciou pre bezdomovcov.
Dnes sa však opäť dostáva do centra pozornosti developerov. Odkedy si väčšinu Pasienkov rozdelili developeri, mnohí Bratislavčania sa obávali o osud športovísk v lokalite. Zóna v posledných rokoch pustla, majitelia územia dlho neprezentovali žiadne plány.
Najviac pozemkov v lokalite v rámci mestskej časti Nové Mesto majú v rukách developer J&T Real Estate (JTRE) a podnikateľ Ivan Kmotrík, obaja sa k nim dostali už dávnejšie.
Podelené Pasienky
Značnú časť pozemkov na Pasienkoch vlastní oficiálne spoločnosť Tesako, ktorá ich pred vyše desaťročím získala za zvláštnych okolností.
Tesako vtedy vlastnila firma Realment Equity Management Limited so sídlom na Cypre. Pozemok aj štadión v areáli Tehelného poľa získala Tesako od akciovej spoločnosti ŠK Slovan Bratislava futbal za „symbolickú korunu“ a následne spolu uzavreli zmluvu o prenájme štadióna na tréningy futbalistov, kým sa nepostaví nový stánok.
Ľudovít Černák, vtedajší šéf predstavenstva akciovej spoločnosti ŠK Slovan Bratislava futbal, tento predaj nevedel pre média dôveryhodne vysvetliť. Zdôvodňoval to tým, že Tesako pomôže s výstavbou nového štadióna. Do Slovana následne oficiálne vstúpil podnikateľ Ivan Kmotrík.
Firma Tesako pozemok vymenila s mestom, vďaka čomu sa dostala k pôde na vedľajších Pasienkoch, kde trénoval klub Inter. Tým sa zmeny v pozemkoch neskončili. Bratislavský magistrát následne odklepol nájom pozemku na Tehelnom poli, kde bol štadión Slovana vo vlastníctve Tesaka. Firma teda ovládla atraktívne lokality Pasienkov aj Tehelného poľa v širšom centre Bratislavy.
Ako je možné, že toto nevýhodné šachovanie s pozemkami prešlo cez jednotlivé zastupiteľstvá, zostáva aj dnes otázkou. Isté je, že všetky pozemky nakoniec skončili legálne v súkromných rukách za veľmi nízku cenu. Celá transakcia sa udiala ešte za bývalého primátora Andreja Ďurkovského (kandidoval za KDH).
Chystá sa nová štvrť
Postupne sa z Tesaka cyperská firma Realment Equity Management Limited vytratila a nahradili ju ľudia z okolia JTRE a I. Kmotríka. Ten zároveň postavil namiesto Tehelného poľa Národný futbalový štadión aj s kanceláriami.
V roku 2017 sa síce ľudia od I. Kmotríka zmizli zo spoločnosti Tesako, ale na pozemkoch zároveň pribudol spoluvlastník – eseročka Radničné námestie Rača, v ktorej vystupujú Kmotríkovi manažéri. V území však už má menšie podiely ako Tesako.
JTRE sa pôvodne k Tesaku nepriznávalo, zdroje TREND Reality hovoria o tom, že sa od začiatku vedelo, kto za firmou stojí. Naznačovalo to aj sídlo spoločnosti v bratislavskom Riverparku, čo je adresa viacerých firiem skupiny J&T.
Viachektárové územie v Novom Meste by sa malo v najbližšom období transformovať. JTRE a I. Kmotrík pritom musia ako spoluvlastníci pozemkov zámery koordinovať.
Ešte v roku 2012 bolo schválené zadanie urbanistickej štúdie na územie Pasienkov. „Aktuálne prebieha proces spracovania štúdie, ktorá po prerokovaní bude podkladom pre zmenu územného plánu,“ hovorí pre TREND Reality Pavel Pelikán, výkonný riaditeľ JTRE.
Na budúcej podobe územia pracovali viaceré mená zo zahraničia, štúdiu však nakoniec pripravoval domáci tím architektov, ktorý vedie Juraj Benetin z ateliéru Compass Architekti. TREND Reality J. Benetina oslovil, k projektu sa však zatiaľ nevyjadril.
Zatiaľ nie je definitívne jasné, čo by na mieste starého futbalového štadióna a v jeho okolí malo vyrásť. Zachovaná však má byť športovo-rekreačná funkcia, s čím počíta aj územný plán.
„Premena Pasienkov prebieha na okraji územia už dlhší čas, dokončenie Národného futbalového štadióna malo byť impulzom pre transformáciu aj vnútri zóny. Zámerom je premena na plnohodnotnú mestskú štvrť, ktorej súčasťou bude nadštandardný priestor pre rekreačný šport pre širokú verejnosť,“ naznačuje P. Pelikán.
Akú ďalšiu výstavbu tu plánujú a čo všetko by sa v území malo ešte nachádzať, zatiaľ developer nehovorí. Vo vlastníctve má futbalový štadión s vedľajšími ihriskami, parkoviskami, športovú halu Pasienky (Eurovia aréna) a ďalšie časti pozemkov, dokopy teda rozsiahle územie, hoci nie jednoliate.
Územie v okolí Pasienkov pritom riešili aj ďalšie ateliéry, internetom koluje viacero súťažných prác od rôznych štúdií, ale aj študentov. Žiadna z nich však nie je aktuálna.
Všetky návrhy však spájajú najmä dve črty – s väčšinou pôvodných športovísk sa nepočíta a zakreslené sú rôzne typy lávok cez Kuchajdu. Tá je priamo napojená na územie JTRE a I. Kmotríka, mestská časť avizovala zámer zrevitalizovať tento verejný priestor.
Je predpoklad, že územie sa môže doriešiť ako celok a vytvoriť priame prepojenie rekreačnej zóny pri Kuchajde s novou štvrťou.
Aktívny športový funkcionár
Medzičasom svoje zámery v území realizujú ďalší majitelia pozemkov. Aktívny je najmä viceprezident Slovenského atletického zväzu Ladislav Asványi, majiteľ Domu športu na Junáckej ulici, ktorý finišuje s jeho rekonštrukciou.
Na trh priniesol 47 bytov, aktuálne sa prerába časť, ktorá slúžila na hotelové účely. Projekt je už v súčasnosti takmer vypredaný.
V administratívnej časti Domu športu plánuje poskytnúť L. Asványi zázemie športovcom, ktorí by mali prakticky všetko pod jednou strechu. Sídliť tu majú športové zväzy, Slovenský olympijský výbor, antidopingová agentúra či odbor ministerstva pre mládež a šport.
To bol aj pôvodný koncept objektu, ktorý v minulosti zväzy koncentroval na jedno miesto. Fungovanie komplexu však v novom miléniu poznačili finančné problémy Slovenského združenia telesnej kultúry, ktorý napokon budovu predal.
Pri Dome športu si L. Asványi predstavuje olympijský park a nové námestie, kde má dominovať fontána s olympijskými kruhmi. Okrem nej by mal byť na námestí pamätník s menami všetkých športovcov, ktorí reprezentovali Slovensko. Vybudovať plánuje aj múzeum športu. Celá investícia aj s rekonštrukciou Domu športu predstavuje 17 miliónov eur.
„Chceme vytvoriť dôstojný verejný priestor, ktorý by symbolizoval slovenský šport,“ hovorí L. Asványi pre TREND Reality.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?
Aktuálne číslo 50/2024
Video
Lekárska komora naďalej verí v dohodu medzi rezortom zdravotníctva a odborármi
Komora dúfa, že legislatíva nikdy nebude použitá v praxi
Slovensko má potenciál byť inovatívnym hráčom v oblasti AI, zdôraznil prezident Pellegrini
Hlava štátu vyjadrila obavy, že európsky región v umelej inteligencii predbehne Ázia či USA
Štát pripravuje rozsiahlu obnovu policajných staníc
Policajný zbor bude disponovať aj novými civilnými vozidlami
Slovenskú odevnú ikonu čaká zánik, prepustí viac ako stovku zamestnancov
Spoločnosť svojho času patrila k najväčším zamestnávateľom v textilnom priemysle
Predplaťte si TREND. Viac článkov, menej reklamy, nižšia cena.
Predplatiť TREND