Na nábreží Dunaja sa už zažínali lampy, popri stavenisku budúceho komplexu Eurovea prichádzali hostia a krátko po devätnástej hodine prezident Ivan Gašparovič, predseda parlamentu Pavol Paška a minister kultúry Marek Maďarič prestrihli symbolickú pásku a otvorili nové sídlo Činohry, Opery a Baletu Slovenského národného divadla.
Medzi deväťsto hosťami boli 14. apríla 2007 okrem politikov aj členovia divadla a ďalšie osobnosti kultúry. „Želám si, aby sa SND stalo dôstojným domovom všetkých divadelníkov na Slovensku. Želám si, aby toto divadlo milovali diváci, aby k nám chodili, aby sa tu dobre cítili,“ vyhlásila pri otvorení vtedajšia riaditeľka SND Silvia Hroncová.
Ročne navštívi všetky predstavenia divadla okolo štvrť milióna divákov. V roku 2015, z ktorého sú posledné zverejnené údaje, to bolo takmer 267-tisíc. Novú budovu tak za desať rokov navštívilo už vyše 2,5 milióna divákov.
Slávnostné otvorenie novej budovy Slovenského národného divadla Zdroj: SITA/Tomáš Benedikovič
Víťaz spomedzi 53 návrhov
Súčasná podoba budovy SND vzišla z urbanisticko-architektonickej súťaže. Zvíťazil v nej návrh Petra Bauera, Martina Kusého a Pavla Paňáka. Architekti, z ktorých M. Kusý a P. Paňák sa medzičasom presadili napríklad realizáciou nového sidla Národnej banky Slovenska a aktuálne sa dočkali rekonštrukcie a dostavby Slovenskej národnej galérie, iste netušili, že s projektom divadla spoja štvrťstoročie svojej profesionálnej dráhy.
Nová budova Slovenského národného divadla Zdroj: SITA/Marko Erd
Budova má sedem podlaží, vyše dvetisíc miestností a tri hlavné sály pre 1 700 divákov - Sála opery a baletu, Sála činohry, Štúdio. Je tu tiež reštaurácia pre 120 osôb, klub, espreso, libreso a kuchyňa, garáž pre 116 áut a parkovisko pre ďalších 220 vozidiel.
Dominantami námestia pred vstupom sú fontána autorov Alexandra Biľkoviča, Iľju Skočeka a Pavla Bauera, kaskáda od Petra Rollera a dve veže P. Bauera. Vo vstupnej hale je umiestnený prameň architekta P. Bauera a maliara Dušana Buřila. Autormi interiérového riešenia sú Eduard Šutek a Alexandra Kusá.
Nová budova Slovenského národného divadla Zdroj: TREND Reality
Novú budovu SND už ľudia za desať rokov spoznali, ostatné súťažné návrhy si však pamätá len zopár odborníkov. Podmienky súťaže, ktorá bola vyhlásená v roku 1979, si zakúpilo 162 nádejných účastníkov, píše kurátorka Múzea Divadelného ústavu Zuzana Koblišková v časopise Kód. Porota však napokon prijala 53 návrhov, z nich vyhodnotila 49 projektov, ktoré splnili podmienky.
Mušle, pyramída aj amfiteáter
Do súťaže prišli návrhy už vtedy renomovaných architektov aj začínajúcich tvorcov. Pri pohľade na fotografie modelov z divadelného archívu sa medzi nimi nájde návrh pripomínajúci slávnu operu v Sydney, pyramídu, amfiteáter či slovenské drevenice. Podľa jedného z návrhov bol dokonca neskôr postavený Dom kultúry v Dúbravke.
Porota, v ktorej boli napríklad zástupcovia ministerstiev kultúry a výstavby, mesta, Zväzu slovenských architektov, ale aj osobnosti národného divadla vrátane riaditeľa Jána Kákoša či hereckej a režisérskej legendy Karola L. Zachara, ocenila až 11 návrhov.
3. cena - Ing. arch. Imrich Ehrenberger Zdroj: Divadelný ústav, SND
Ocenené a ďalšie vybrané návrhy a dokumenty sú pri príležitosti 10. výročia otvorenia vystavené do 1. mája vo foyer novej budovy SND. Divadlo pripravilo výstavu Ako sme súťažili o novú budovu SND v spolupráci s Divadelným ústavom.