Metropolu Šariša čaká o dva roky test nasýtenia obchodnými priestormi. Pred niekoľkými mesiacmi už eTREND 83899 target=blank>avizoval, že do Prešova mieri holandský developer Multi Development. Na pozemkoch pod obchodným domom Tesco, slúžiacich zatiaľ ako parkovisko, chce postaviť obchodné centrum za jednu miliardu korún.

Len o niekoľko mesiacov skôr by malo v lokalite medzi centrom mesta a sídliskom Sekčov pri Rusínskej ceste vyrásť obchodné centrum Arkadia. Pozemok, na ktorom sa s výstavbou uvažuje je v súčasnosti poľnohospodárskou pôdou, severnú stranu územia špatí neriadená skládka stavebných odpadov. Pri čerpacej stanici a neďaleko hypermarketu Lidl postaví investorská spoločnosť SCPO centrum zložené z viacerých objektov. V severnej časti zvanej North park budú stáť tri menšie budovy, v južnej časti samostatná Arkadia. Tieto časti bude od seba oddeľovať Rusínska cesta. Pohodlný pohyb, bezpečnosť návštevníkov a prepojenie komplexu zabezpečí nadzemný prechod.

Shopping park Arkadia aj do Prešova

 

Arkadia sa bude nachádzať na frekventovanej spojnici centra Prešova a sídliska Sekčov

V Arkadii sa podľa zámeru predloženého investorom bude nachádzať potravinový supermarket a približne 120 prenajímateľných priestorov pre maloobchod, služby a voľný čas. Celková rozloha územia, na ktorej vznikne obchodné centrum je 58-tisíc m2, z toho zastavaná plocha zaberie 31-tisíc m2, vlastná Arkadia 25-tisíc m2.

Celková predajná plocha by sa mala vyšplhať na zhruba 20-tisíc m2. Súčasťou centra bude viac ako tisíc parkovacích miest. Termín štartu výstavby je naplánovaný na začiatok budúceho roka. Jej ukončenie investor predpokladá v novembri 2008. Náklady na výstavbu by mali dosiahnuť výšku 850 – 950 miliónov korún.

Investorská spoločnosť eviduje už aj predbežný záujem nájomníkov, no ich mená zatiaľ nechce prezradiť. Spravovaním obchodného centra bude podľa informácií eTRENDu poverená spoločnosť napojená na zahraničný realitný fond, ktorý sa podieľa aj na financovaní projektu. Ako pre eTREND uviedol Marián Hlaváč z investorskej firmy SCPO, o pripravovanom konkurenčnom projekte firmy Multi Development vedia, no nedostatku záujmu sa neobávajú.

Pri porovnaní polohy oboch projektov vychádza pritom výhodnejšie Multi Development, ktorého pozemky sa nachádzajú v priamom centre Prešova. Novovybudovaná Rusínska cesta je však tiež výhodná lokalita, ľahko dostupná automobilom, či mestskou dopravou.

Shopping park Arkadia aj do Prešova

 

         Predajná plocha obchodného       centra dosiahne 20-tisíc m2

Prešovský Arkadia Shopping Park nebude prvým obchodným centrom pod touto značkou na Slovensku. Ako už eTREND vlani 78801 target=blank>informoval, menšie centrum za 300 miliónov korún s predajnou plochou štyri a pol tisíca m2 investor otváral v októbri v Trnave. Ako eTRENDu potvrdil M. Hlaváč, spoločnosť pripravuje podobné centrum s menšími investičnými nákladmi aj v Prievidzi.

Lokalita pozdĺž Rusínskej cesty sa v ostatnom období stáva zaujímavou aj pre miestne spoločnosti, ktoré sa nevenujú realitnému biznisu. Podľa informácií denníka Korzár mali hádzanársky klub Tatran Prešov a firma MS-Bau záujem o tritisíc m2 pozemkov, za ktoré mali mestu zaplatiť cenu 1 500 korún za m2. Predaj napokon zrušili a mesto má nanovo vypísať verejnú súťaž.

Vizualizácia - Sonoma