Realitný biznis, s výnimkou obchodných priestorov, sa už v minulom roku otriasol z krízy. Ak sa nezopakuje, mal by podľa poradenskej spoločnosti CBRE tento rok rásť. Vo všetkých segmentoch sa podľa výkonného riaditeľa spoločnosti Tomáša Hegedüša trh vyčistil a zostali na ňom veľkí a silní hráči.

Pre tento rok predpovedá prebudenie investícií a presun budov z portfólií developerov k investorom. Realitný trh by podľa neho mohol slúžiť ako bezpečný prístav pre investície. Na zvýšenú chuť vkladať úspory do nehnuteľností upozornila v poslednej správe aj Národná banka Slovenska.

Kým pri kanceláriách aj skladoch CBRE už v minulom roku zaznamenala zdravý vývoj, pri obchodoch išlo o najhorší rok. Nová ponuka priestorov spadla v medziročnom porovnaní na polovicu, keď dosiahla necelých 62-tisíc štvorcových metrov. Ani plánované projekty na najbližšie dva roky nesršia optimizmom, pribudnúť by malo necelých 90-tisíc štvorcov.

Realitný trh kríza vyčistila

„Priestor na ďalšie projekty existuje. V Bratislave nie je vylúčené, že sa v horizonte niekoľkých rokov ešte postaví väčšie nákupné centrum. V regiónoch však niečo ako bratislavská Eurovea nevyrastie,“ uviedol lízingový manažér CBRE Matúš Choma. Pri zlých obchodných centrá hrozí, že výkonnosť sa bude zhoršovať a v extrémnom prípade nie je vylúčené ani zatvorenie takéhoto priestoru.

Rozvoj by sa mohol podľa neho uberať cez polyfunkčné nehnuteľnosti, ktoré by spájali napríklad obchody s kanceláriami, hlavne v blízkosti vlakových alebo autobusových staníc. Do budúcna sa nedá vylúčiť pokračovanie zmenšovania predajných plôch s cieľom zlepšiť efektivitu prevádzky. Okrem obchodných reťazcov, kde už tento trend badať, by mohli nasledovať obchody s oblečením, elektronikou či športovými potrebami.

V oblasti kancelárií by mohla Bratislava profitovať z tendencie firiem zatvárať pobočky v západnej Európe a severnej Amerike a presúvať ich do lacnejšej strednej Európy. Viaceré veľké firmy už majú na Slovensku zázemie a dokážu tu nabrať potrebných zamestnancov.

Tento rok by sa malo dokončiť necelých 73-tisíc m2 nových priestorov, ktoré vzniknú v Digital Parku 3, Novom Centráli, v prvej zelenej budove BBC 1 Plus, Reding Tower II a troch menších objektoch. Otvorené by mali byť v priebehu leta až do začiatku jesene, pričom prenajatosť majú už teraz na úrovni 30 až 35 percent. Miera neobsadenosti, ktorá sa na konci vlaňajška prehupla cez 11 percent, by sa podľa Olivera Galatu, zodpovedného v CBRE za kancelárske priestory, mala vrátiť späť k hranici desať percent.

Pri skladových priestoroch sa už na konci minulého roka znova rozbehla špekulatívna výstavba. Tá by mohla pokračovať aj v tomto roku. Trh ťahá najmä automobilový priemysel, predovšetkým Volkswagen. Rozbehnúť by sa mohol tento segment v Žiline a Košiciach.

Ilustračné foto - Flickr