„Z našej strany je všetko pripravené už od marca, čakáme už len na sľúbené peniaze od vlády, po nich začneme pripravovať projektovú dokumentáciu,“ hovorí pre TREND Reality starosta obce Kvakovce Radovan Kapraľ. Práve okolo neho sa vytvorila skupina nadšencov, ktorá sa rozhodla vrátiť na Domašu život.
Plány rozvoja
Pred vyše rokom predstavili verejnosti ambiciózny projekt premeny nábrežia vodnej nádrže. V stredisku Dobrá nakreslili komplex, ktorého súčasťou je cyklochodník medzi strediskami Dobrá - Tíšava, plávajúca promenáda s prístavom, vyhliadková veža, akvapark či chodník slávy olympionikov a Múzeum športových hrdinov.
Okrem toho mal v stredisku vyrásť lyžiarsky svah či vodný vlek. „Investície do turistickej infraštruktúry vytvoria priamo aj nepriamo stovky pracovných miest bez priamych dotácií štátu pre konkrétne podnikateľské subjekty,“ hovoril pred rokom R. Kapraľ.
Domaša - Centrum vodných športov Zdroj: Ing. arch. Matúš Doričko & Ing. arch. Peter Doričko
Plány na premenu strediska sa rozhodla podporiť aj vláda. V rámci akčného plánu vyčlenila pre vytvorenie projektovej dokumentácie centra 160-tisíc eur. Stredisko Dobrá pritom má byť modelovým pre ostatné vodné nádrže na Slovensku. Autori vyčíslili, že realizáciou projektu by sa vytvorilo 800 pracovných miest.
Čakanie na podporu
„Konečne by sme mali dostať peniaze na projektovú dokumentáciu, veci by sa mali pohnúť dobrým smerom,“ vysvetľuje starosta. Podľa jeho slov po vypracovaní projektovej dokumentácie chcú ihneď začať s prípravou územia na ďalšie potrebné povolenia. Štát by mal následne zafinancovať prvú fázu projektu. „V rámci nej by mal vzniknúť cyklochodník, nábrežná promenáda, parkovisko a sociálne zariadenia,“ prezrádza starosta.
Domaša - Centrum vodných športov Zdroj: Ing.arch.Matúš Doričko & Ing. arch.Peter Doričko
Podľa jeho slov by to mal byť impulz k tomu, aby sa do strediska rozhodli investovať aj súkromné firmy. „Už teraz evidujem minimálne 15 záujemcov, ktorí len čakajú na to, kedy otvoríme promenádu,“ vysvetľuje R. Kapraľ. V okolí by mohli vzniknúť reštaurácie, kaviarne či požičovne. Práve to má byť prvý impulz k oživeniu nádrže.
Samotný R. Kapraľ poukazuje na to, že ho sklamala byrokracia a zdĺhavé schvaľovanie projektu. „Stále som však optimista, aj keď ma občas prepadne pocit beznádeje,“ hovorí starosta. Časovú realizáciu celého projektu nevedel odhadnúť.
Východniari si za vzor berú českú dedinu Lipno. Pred dvoma desaťročiami sa miestni rozhodli vytvoriť infraštruktúru, ktorej výsledkom bol rozvoj v ďalších rokoch. V obci a jej okolí pribudol vychytený lyžiarsky areál, akvapark, golfové ihrisko, bobová dráha, dokonca aj cestička v korunách stromov.
Vláda: podpora ide podľa plánu
Úrad vlády v prípade projektov, ktoré boli schválené v rámci akčných plánov, hovorí o štandardnom postupe. „Proces poskytovania regionálneho príspevku na obstaranie projektovej dokumentácie je jeden z najplynulejších. K dnešnému dňu bolo zazmluvnených 14 žiadostí a vyplatených 12 z nich v sume takmer 200-tisíc eur,“ uviedol pre TREND Reality Tlačový a informačný odbor Úradu vlády SR. Sú však prípady, ktoré môžu byť časovo náročnejšie. „Ak nastáva nejaké zdržanie, tak len v prípadoch, keď o poskytnutie RP žiada subjekt, ktorý vykonáva hospodársku činnosť – vtedy žiadosť posudzuje aj Protimonopolný úrad SR z pohľadu štátnej a minimálnej pomoci,“ konštatuje úrad. A práve do tejto kategórie patrí aj projekt centra na Domaši.