Máloktorá slovenská obec sa môže pochváliť tým, že raz bola „pupkom Európy“. Štiavnické Bane toto privilégium majú. Obec s necelou tisíckou obyvateľov prežívala svoje vrcholné obdobie v 18. storočí, keď bola považovaná za európske centrum baníctva. V tom čase na jej území žilo takmer 15-krát viac obyvateľov ako dnes.
Kultúrne a spoločenské centrum
Ťažba striebra a zlata prekonávala svetové rekordy a v okolí to bolo cítiť. Obec známa skôr pod menom Piarg bola prirodzeným centrom vedy, techniky, školstva i zdravotníctva. Vysoká úroveň života sa pretavila aj do architektúry. Množstvo stavieb je obdivovaných až do dnešných dní. Práve stavby a technické pamiatky sú jedinou pripomienkou zlatých čias obce.
Istou jazvou na architektúre je obdobie bývalého režimu. „Počas komunizmu sa tu stavalo tak, ako sa komu chcelo. Nepozeralo sa na to, akú historickú tradíciu máme,“ vysvetľuje pre TREND Reality starosta obce Štiavnické Bane Stanislav Neuschl. Aj preto bolo vyhlásenie pamiatkovej rezervácie vnímané domácimi rozporuplne.
Štiavnické Bane v roku 1906 Zdroj: Wikimedia/Borovszky Samu
„Mnohí obyvatelia sú frustrovaní, keďže si nevedia bez odsúhlasenia pamiatkarov opraviť ani plot,“ hovorí príklad S. Neuschl. Jedným dychom však dodáva, že takéto opatrenie má zmysel. „Často obdivujeme napríklad Tirolsko, kde je všetko postavené v jednej architektúre. Komunizmus u nás narušil systém. Ak by tu nebol, možno by sme tu stavali už iné veci,“ polemizuje.
Posledný projekt?
Podľa jeho slov sa v obci nestavia a možno posledným projektom môže byť výstavba na bývalom lyžiarskom svahu v lokalite Richňava, ktorý je už asi dve desaťročia nevyužívaný. Spoločnosť Richňava Rezort predložila úradom zámer, podľa ktorého chce v danej lokalite postaviť 40 rekreačných domčekov.
Pozostatky bývalého lyžiarskeho vleku Zdroj: EIA/Richňava Rezort
Každý by mal byť samostatnou jednotkou a pri každom dome by malo byť jedno parkovacie miesto. Investor chce rozšíriť možnosti cestovného ruchu v regióne.
„Cieľom navrhovateľa je zlepšiť ubytovacie možnosti rekreantov v obci bez viazanosti na ročné obdobie. Turistický potenciál vníma aj samotná obec, ktorá už v minulosti dotknuté územie zahrnula do plánov na výstavbu rekreačných domov,“ píše investor v zámere, ktorý aktuálne posudzujú úrady.
Samotná obec si chce počkať na rozhodnutia úradov. S. Neuschl však poukazuje na to, že v minulosti toto územie slúžilo na rekreačné účely. „Je to vlastne jediné územie, kde sa dá stavať. Možno sa tento projekt zrealizuje a na dlhý čas bude posledný,“ myslí si starosta.
Podoba domčekov, ktoré majú vytvoriť Richňava Rezort Zdroj: EIA/Richňava Rezort
Zo zámeru vyplýva, že so stavebnými prácami by sa malo začať už v budúcom roku, projekt by mal byť dokončený o päť rokov neskôr. Či sú to reálne predpoklady, ukáže až najbližší čas a povolenia zo strany úradov. Za projektom stojí spoločnosť Richňava Rezort. Spoločnosť je personálne prepojená s producentom výrobkov z masívu.