Malokarpatské mestečko Svätý Jur sa môže pýšiť hneď dvoma historickými budovami, ktoré získali ocenenia za príkladnú obnovu za rok 2020 od Bratislavského samosprávneho kraja.

Prvou je radnica, druhou šľachtická kúria s renesančnou fasádou, kde je reštaurácia, kaviareň a penzión Krone. Ďalšie dve ocenenia dostali domy v Modre.

Treťou by mohla byť obnovená národná kultúrna pamiatka Kaštieľ Pálffy so zrekonštruovanou pivnicou a vinárstvom. Od jesene tohto roka poskytuje reštauračné a eventové služby pre rôzne typy podujatí a ubytovanie v apartmánoch.

Patrí do rodiny značiek spolu s Hotelom Lomnica, Vinárstvom ViaJur, distribúciou vína s internetovým obchodom Selaví. Vinárstvo od roku 2017 nadväzuje na vinohradnícke a vinárske tradície kaštieľa, kde sa vyrábalo víno približne od roku 1550.

Nevyužitý potenciál Sv. Jura

Aj vďaka blízkosti k hlavnému mestu má Svätý Jur stále nevyužitý turistický potenciál. Ak by sa podarilo vo väčšej miere zrekonštruovať historické budovy a nájsť pre ne vhodné využitie, mohol by sa stať akousi Banskou Štiavnicou v Malých Karpatoch.

Pôvodným zámerom súčasného majiteľa kaštieľa bolo postaviť vinárstvo priamo vo vinohradoch. Pri hľadaní miesta na jeho vybudovanie zaujali slovenskú investičnú spoločnosť ZAR invest južné svahy mesta Svätý Jur. Po konzultáciách s primátorom a vzhľadom na stavebnú uzáveru v extraviláne, sa rozhodla pre kúpu Kaštieľa Pálffy.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa