Kým investor je s výslednou podobou spokojný, pamiatkari cez médiá odkázali zamietavý postoj. „Zdôrazňujeme, že nová fasáda hotela nebola pred realizáciou prerokovaná na KPÚ Bratislava, ani naším úradom odsúhlasená. Dokladujú to aj dokumenty v konaní stavebného úradu," uviedol riaditeľ KPÚ Peter Jurkovič.
Hotel Park Inn Danube Bratislava po rekonštrukcii Zdroj: TREND Reality
S týmto tvrdením však investor nesúhlasí. „Pred začatím rekonštrukcie sme úradom predložili projektovú dokumentáciu pre stavebné povolenie, ku ktorej sa štandardne vyjadrili všetky dotknuté orgány vrátane pamiatkarov, ktorí s prvou pôvodne predloženou jednoliatou a jednofarebnou verziou nesúhlasili a žiadali preriešiť úpravu fasády tak, aby sme rešpektovali pôvodný koncept architektonickej súťaže z čias výstavby hotela a žiadali „vertikálnym členením fasády eliminovať silnú horizontalitu a monotónnosť fasády“,“ konštatuje E. Segečová.
Investor predložil alternatívy v novembri 2016. „V čase konzultácie na konci minulého roka bolo hotové len zateplenie, šambrány a povrchovú úpravu sme ukončili v tomto roku po konzultácii na KPÚ. K finálnemu návrhu fasády sa už pamiatkari nevyjadrovali, podmienku rozčleniť fasádu sme splnili,“ hovorí členka predstavenstva Sitno Holding Real Estate.
Kritika zo všetkých strán
Starosta Starého mesta už vopred avizuje, že budova s takou fasádou nedostane kolaudačné rozhodnutie. „Vzhľadom na kompetencie, ktoré máme, môžem potvrdiť, že stavebný úrad neskolauduje túto stavbu, ktorá sa nebude môcť využívať, pokiaľ nebudú súhlasy všetkých dotknutých inštitúcií,“ tvrdí R. Števčík.
Investor si však myslí, že všetky požiadavky splnil. „Za nás sme splnili všetky podmienky pre úspešnú kolaudáciu vrátane požiadavky pamiatkárov na nimi požadované rozčlenenie fasády. Nesplnenie estetických preferencií jednotlivcov nemôže byť prekážkou v kolaudácii,“ tvrdí.
Starosta R. Števčík chce veriť, že investor nakoniec fasádu upraví. Na otázku, či sú ochotní fasádu prerobiť, odpovedala E. Segečová kladne. Poukázala však na nečinnosť úradov. „Boli sme ochotní sa o tom rozprávať. Komisia pozostáva z viacerých členov a nebol nikto, kto by spravil to záverečné rozhodnutie a povedal, aké zmeny by sme mali vykonať a ako by fasáda mala vlastne vyzerať. A je tomu tak aj dnes. Nedostali sme požiadavku na dodatočné zmeny,“ vysvetľuje členka predstavenstva.
E. Segečová zároveň poukazuje na to, že KPÚ nemá kompetencie rozhodovať o všetkých detailoch stavby. „Pokiaľ ide o kompetencie KPÚ v spojitosti s našim hotelom, ktorý je v rámci pamiatkovej zóny vyhodnotený ako neutrálny, ten môže zadefinovať podmienky pre hmotu, rytmus okien, ktoré sme nemenili, ale nemôžu suplovať funkciu architekta zadávaním materiálu alebo určovaním farby. Nie je to v ich kompetencii,“ vysvetľuje.
Otázny koniec
TREND Reality oslovili stavebných odborníkov, bez detailnej znalosti schváleného stavebného povolenia sa ku kauze nechceli vyjadrovať. Fakt je ten, že aj keby stavba nedostala kolaudačné rozhodnutie, môže požiadať o zmenu stavby pred dokončením. Prieťahy okolo samotnej kolaudácie sa môžu ťahať aj roky. Aktuálne je kolaudačné konanie prerušené.
Hotel Park Inn Danube Bratislava po rekonštrukcii Zdroj: Matej Jankovič / NMH
Komunikácia medzi developerom a mestom pritom zastala na mŕtvom bode. „Posledná komunikácia medzi Starým Mestom a stavebníkom bolo rozhodnutie o prerušení kolaudačného konania zo dňa 18. 9. 2017. K stanovisku starostu sa developer k dnešnému dňu nevyjadril,“ uviedla pre TREND Reality Nora Gubková, hovorkyňa Starého Mesta.
Obdobných káuz nebolo na Slovensku veľa. Za zmienku stojí spor o podobu polyfunkčného domu v centre Prešova. Na jednej strane stál vtedajší primátor a zároveň developer Pavel Hagyari, na strane druhej pamiatkári. Sporná bola zadná fasáda, strešný výstupok i technické zariadenia na streche. Po ôsmich rokoch Najvyšší súd rozhodol, že investor musí dať do takého stavu, aby vyhovoval pripomienkam pamiatkarov.