Tento rok sa do súťaže prihlásilo celkovo 85 diel, ktoré súťažili v šiestich kategóriách.  O výsledku súťaže rozhodovala porota v zložení: českí architekti Pavel Nasadil – predseda poroty, Petr Hájek, portugalský architekt Filipe Magalhães, taliansky architekt slovenského pôvodu Pavol Mikolajčák, umelecký sklár Pavol Macho a slovenskí architekti Peter Jurkovič a Miriam Lišková.

V kategórii Rodinné domy získal cenu DuboDom v Svätom Jure, ktorý navrhol architekt Pavol Šiška. Ide o koncept domu na strome.

„Jednoduchá, drobná, celoročne užívateľná drevostavba pár metrov nad povrchom, ktorá rešpektuje prírodu v celej svojej kráse: žiadna živá končatina statného dubu nemusela byť vyrezaná, dispozíciu ako aj celkové rozmery objektu určili samotné konáre stromu,“ znie oficiálna charakteristika projektu.

Pozrite si najlepšiu slovenskú architektúru za rok 2018

DuboDom, Svätý Jur Zdroj: Dominik Sepp

Víťazom kategórie Obnova a prestavba sa stal projekt Nová synagóga v Žiline, na ktorej sa autorsky podieľali Martin Jančok, Michal Janák a Eva Štrocholcová. Cieľom projektu je obnoviť neologickú synagógu navrhnutú Petrom Behrensom a postavenú v roku 1931.

„Veľkorysý ústredný priestor je horizontálne rozdelený do dvoch častí tak, aby vznikla „spolovice biela“ galéria. Zatiaľ čo spodná polovica poskytne neutrálne pozadie pre plánované výstavy, vrchná bude prezentovať budovu samotnú,“ charakterizovali architekti svoje dielo.

Pozrite si najlepšiu slovenskú architektúru za rok 2018

Nová synagóga Žilina Zdroj: Kathrine Thude, Daniela Dostálková

V kategórii Exteriér porotu najviac zaujal projekt 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa