V lete 2007 to bola kauza, ktorá nemala a dlho asi nebude mať na Slovensku obdobu. Z novín, rádií i televízie sa šíri reklama, ktorá láka na návštevu komplexu Domica Resort. „Hľadáte skvelé prázdniny pre celú rodinu? Objavte krásy Slovenska! Novootvorený rezort Domica v srdci národného parku Slovenský kras prináša fantastický rozprávkový park plný prekvapení pre deti a oddychový welness program pre dospelých,“ znelo v reklame.

Blamáž na úvod

Nebolo by na tom nič čudné, keby bol celý rezort otvorený. Komplex však v tom čase mal od hotového ešte dosť ďaleko a pre verejnosť bol neprístupný. Spotmi sa zaoberala aj Rada pre reklamu, keď ich označila za klamlivé. Paradoxne, k celkovému otvoreniu projektu došlo až rok a pol po reklamnej kampani.

Pozrite sa, ako dopadli plány Američanov postaviť pri Rožňave  zábavný park

Domica Resort Zdroj: Auctioneer.sk

Už tieto problémy predznamenávali budúcnosť celého projektu, ktorý začal písať svoju históriu začiatkom tohto tisícročia. Firmu, ktorá predstavila projekt, založili ešte v roku 2003 a niesla meno Dobšinského krajina rozprávok. Už ten napovedal, že cieľom bude vybudovať park zameraný hlavne na deti.

V čase investičného boomu predstavuje spoločnosť zastupujúca plány americkej investičnej skupiny Stone Financial Group zámer postaviť pri vstupe do jaskyne Domica rekreačné stredisko s hotelom, reštauráciou i zábavným areálom pre deti. Jeho súčasťou mal byť aj rozprávková krajina s 15 objektmi a replikou stredovekého hradu. Regionálne média označujú projekt ako „malý slovenský Disneyland.“

Prepojenie na Maďarsko

Projekt s rozpočtom 200 miliónov slovenských korún chcel využiť turistický potenciál blízkej jaskyne Domica.  A počítal s prepojením slovenskej a maďarskej časti tejto prírodnej atrakcie. Bolo to logické. Kým slovenskú stranu navštívilo v tom čase ročne asi 30-tisíc turistov, maďarskú niečo cez 200-tisíc návštevníkov. Oba vchody do jaskyne boli pritom od seba vzdialené asi dva kilometre. Návštevnosť mal zabezpečiť vláčik, ktorý by premával medzi oboma krajinami.

Pozrite sa, ako dopadli plány Američanov postaviť pri Rožňave  zábavný park

Domica Resort Zdroj: Auctioneer.sk

Aj keď investor spustil reklamnú kampaň už pred letom 2007, dokončenie a otvorenie celého areálu neustále odkladal. Nakoniec k tomu došlo až koncom roka 2008. Hodnotenia celého rezortu boli v roku 2009 rozporuplné. Niektorí návštevníci poukazovali na to, že objekt pôsobí nedokončene a sťažovali sa na neporiadok a hygienu.

Za pravdu im dal aj Regionálny úrad verejného zdravotníctva, ktorý v roku 2009 kvôli prítomnosti baktérie vydal zákaz používania vody na kúpanie v rezorte. O nič lepšie nevyzerala ani finančná situácia celého komplexu. Všetko to vyvrcholilo v marci 2010, keď celý komplex zavreli.

Pozrite sa, ako dopadli plány Američanov postaviť pri Rožňave  zábavný park

Domica Resort Zdroj: Auctioneer.sk

Na verejnosť presakovali informácie o nezaplatených faktúrach dodávateľov, firma si pritom neplnila povinnosti ani voči Sociálnej poisťovni. Aj preto bolo spoločnosti zrušené čerpanie nenávratného príspevku z eurofondov vo výške 661-tisíc eur. Majiteľ sa vyhováral na krízu, amerického investora i konkurz hlavného dodávateľa.

Na scéne Rusko

Napriek problémom, investor nestrácal nádej a v apríli 2010 presviedčal okolie, že všetko je na dobrej ceste. „Všetky podlžnosti budú vysporiadané. Podpísali sme zmluvu na 1,2 milióna eur s novým slovenským investorom, ktorý to vyplatí," hovoril pre Hospodárske noviny konateľ Domica Komplex Adrián Klincko. Slovenským investorom nemal byť nikto iný ako bývalý riaditeľ TV Markíza a exminister hospodárstva Pavol Rusko.

„Môžem potvrdiť, že mi ponúkli vstup do tohto projektu. Zvažujem to,“ potvrdil v tom čase pre denník Plus 1 deň P. Rusko. O dva rok neskôr pre Hospodárske noviny vysvetľoval, na čom celá dohoda spadla. „Spolu s partnermi z Česka sme mali záujem, ale po preštudovaní podkladov sme od toho odstúpili. Cestovný ruch v lokalite, kam sa máte problém dostať, je problém," naznačoval P. Rusko.

Majiteľ komplexu sa medzitým snažil ozdraviť pod dohľadom súdov. Financujúca banka však reštrukturalizačný plán neschválila a firma tak v roku 2012 skončila v konkurze. Súdy sa firmou a projektom zaoberajú do dnešných dní. Areál je zatvorený vyše sedem rokov a neúspechom dopadli o jeho predaj v dražbe.

Súčasťou areálu je novovybudovaný hotel, ktorý ponúka dva apartmány a 22 izieb. Okrem neho je v areáli aj nedokončený starší hotel z roku 1960, ktorý pôvodne slúžil ako budova občianskej vybavenosti pre návštevníkov jaskyne Domica. Súčasťou areálu je budova wellness, štyri bungalovy a rozostavaný hrad.

Pozrite sa, ako dopadli plány Američanov postaviť pri Rožňave  zábavný park

Domica Resort Zdroj: Auctioneer.sk

Znalec odhadol hodnotu celého komplexu na 3,6 milióna eur. Dražobná spoločnosť ho ponúka za 999-tisíc eur. Či sa v dohľadnej dobe nájde vlastník, je otázne. Z celej situácie je nešťastná aj obec Kečovo. „O projekte nemáme žiadne informácie. Je nám ľúto ako to celé dopadlo, boli by sme radi keby sa to rozbehlo,“ uviedol pre TREND Reality starosta obce Kečovo Július Lőrinc.