Aktuálne projekt Portum žiada mestskú časť Staré Mesto o udelenia územného rozhodnutia. Polyfunkčný komplex Ister Tower by mal podľa investora oficiálne o územné rozhodnutie požiadať každým dňom. 

Celková výstavba si bude vyžadovať komplikované a hlavne nákladné odčerpanie ropného odpadu a odstránenie kontaminovanej zeminy. Napriek tomu TREND Reality už v minulosti informoval, že sa plánuje zastavať len niečo okolo 30 percent viac ako hektárového pozemku a veľkú časť má pokryť zeleň. Čo bude v zóne technicky náročné.

 

Na pozemkoch po rafinérii vyrastú vežiaky. Žiadajú o územné rozhodnutie

Ister Tower a Portum - vizualizácia komplexov Zdroj: Ister II

Ani 75 rokov nestačilo

Napriek dodatočnej regenerácii a 75 rokom od útoku sa pôda nezregenerovala. Investori sa tak púšťajú do náročného projektu. Za firmami, ktoré stoja za projektami je rodina Trajterovcov.

Súčasná podoba je už štvrtá verzia výstavby na pozemkoch patriacich spoločnostiam Ister I a II vlastnenými rodinou Trajterovcov. Pred krízou tu chceli v rámci združenia investorov stavať šesť vežiakov s výškou 100 až 120 metrov, po kríze predstavili skromnejšie plány.

Komplex Portum tvorí päť stavebných objektov. Na spoločnej dvojpodlažnej podzemnej garáži s technickými priestormi a pivničnými kobkami sú navrhnuté dve výškové budovy. 

Vyššia je 36 podlažná s výškou 115 metrov a 30 podlažná s výškou 97 metrov. Prvá menovaná bude mať osempodlažnú prístavbu, ktorá by mala slúžiť ako administratíva. Druhá bude prepojená so sedempodlažným hotelom.

Na pozemkoch po rafinérii vyrastú vežiaky. Žiadajú o územné rozhodnutie

 

Ďalšími objektmi sú šesťpodlažný hotel a zimná záhrada prepájajúca veže na úrovni parteru. Vo vnútrobloku má vzniknúť verejný park s detským ihriskom a vyvýšeným námestím, ktoré sa prelieva cez schodisko na vstupné námestie s fontánou.

Na konci minulého roka pre TREND Reality Trajterovci odhadovali, že výstavbu mi mohli spustiť koncom decembra.  

Viac ako tisícka rezidentov

Vo výškových budovách sa počíta s bývaním. Spolu má podľa zámeru vzniknúť 490 bytov a ateliérov. Prevažujú dvojizbové byty, ktorých je navrhnutých 286, trojizbových má byť 115 a iba dva majú byť väčšie, nad 90 štvorcových metrov. Doplní ich 87 ateliérov.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa