Celé územie trojuholníkového tvaru s rozlohou 2,4 hektára pri Landererovej, Košickej a Chalupkovej ulici je presne na polovicu rozdelené medzi spoločnosti Ister I. a Ister II. patriace rodine Trajterovcov.

Výstavbu tu pripravujú desať rokov a za ten čas predstavili už niekoľko verzií. Naposledy pred dvomi rokmi, keď hovorili, že projekt pripravujú na predaj developerovi, ktorý ho zrealizuje. Aktuálne projekty už pripravujú spoločnosti samostatne, hoci súbežne.

Bratislavský downtown dopĺňa Ister Tower

Ister Tower a Portum - vizualizácia komplexov Zdroj: Ister II

Na pozemku spoločnosti Ister I. pri Košickej ulici má vzniknúť komplex Portum, o ktorom TREND Reality informovali pred dvomi týždňami. V piatich objektoch s dominantnými vežami s výškou 115 a 97 metrov má vzniknúť spolu 490 bytov, hotel, obchody a služby v parteri a 656 podzemných parkovacích miest.

Na druhej časti pozemku pripravuje spoločnosť Ister II. presne oproti Panorama City projekt Ister Tower pozostávajúci z troch objektov. Dominantou bude 102-metrová výšková budova, ďalšie objekty apartmánového domu a apartmánového hotela dosiahnu osem až dvanásť podlaží.

Bratislavský downtown dopĺňa Ister Tower

Ister Tower - vizualizácia Zdroj: Ister II

Bratislavský downtown dopĺňa Ister Tower

Ister Tower - vizualizácia Zdroj: Ister II

„Spolu s projektom Portum vytvárame uzavretý funkčný mestský blok s alejovou zeleňou,“ opisuje zámer Matúš Trajter, spoločník firmy Ister II. Budovy budú sústredené na okrajoch územia popri Košickej, Landererovej a novovytvorenej obslužnej komunikácii napojenej na Chalupkovu a Landererovu.

V upokojenom vnútrobloku priechodnom zo všetkých strán je navrhnutý verejný park s detským ihriskom a námestie s fontánou. Budovy majú navrhnuté zelené strechy.

Trojica objektov má priniesť celkovú nadzemnú podlahovú plochu vyše 48-tisíc štvorcových metrov. Z toho 70 percent zaberie bývanie doplnené apartmánmi, 814 m2 je plocha prevádzok obchodu a služieb, takmer štyritisíc štvorcových metrov tvoria kancelárie.

Apartmánový hotel so 177 apartmánmi má navrhnutú plochu vyše deväťtisíc štvorcových metrov a apartmánový dom so 65 apartmánmi 6 500 m2. Celkovo prinesie Ister Tower 490 obytných jednotiek. V podzemnej garáži je navrhnutých 650 parkovacích miest, s parkovaním na povrchu sa nepočíta.

Ister Tower mieri podľa M. Trajtera do stredného segmentu bývania, prirovnáva ho k Panorama City. Nový projekt považuje za dobre nastavený, aby sa mohol realizovať. Vyžadovať si však bude odstránenie znečistenia pozemku po zbombardovanej rafinérii Apollo.

Bratislavský downtown dopĺňa Ister Tower

Ister Tower - vizualizácia Zdroj: Ister II

Bratislavský downtown dopĺňa Ister Tower

Ister Tower - vizualizácia Zdroj: Ister II

„Rokujem so silným zahraničným partnerom. Prioritou je teraz postaviť projekt v spolupráci s týmto investorom,“ vysvetľuje. Celkové náklady na realizáciu odhaduje investor na takmer 50 miliónov eur. Podobný objem spomína aj zámer Portum.

M. Trajter očakáva, že do leta budúceho roku by mohol projekt získať všetky stanoviská potrebné pre územné rozhodnutie, po jeho získaní sa začne pracovať na dokumentácii pre stavebné konanie. „Predpredaj by sa mohol spustiť na jeseň 2018,“ dodáva.

Rodina Trajterovcov pôsobí na realitnom trhu dlhodobo. Za sebou má prípravu viacerých území pre priemyselnú a obchodnú výstavbu v Bratislave alebo pri Senci. M. Trajter aktuálne realizuje niekoľko menších bytových projektov v centre hlavného mesta či West Park v Záhorskej Bystrici.