O tom, že práve zoskupenie týchto dvoch hráčov je vážnym ašpirantom na kúpu projektu, písali TREND Reality ako prvé už pred týždňom. K potvrdeniu týchto informácií došlo dnes, keď zmenu oficiálne zaznamenal aj Katastrálny portál, na čo upozornil aj Denník N.

Známe mená

Z pohľadu Immocapu, ktorý developoval napríklad bratislavské nákupné centrum Central, ide o logický krok. Lokalitu dokonale pozná, keď okrem spomínaného centra pripravuje aj rekonštrukciu podchodu pod Trnavským mýtom. Práve nákupom Istropolisu by mohol využiť potenciál podchodu a rozšíriť nákupné plochy aj pod námestie pred kultúrnym stánkom. V hre by dokonca mohlo byť aj prepojenie nových nákupných plôch s Centralom.

Potvrdené, novým majiteľom Istropolisu je dvojica známych developerov

Dom odborov Istropolis Zdroj: TREND Reality

Immocap aktuálne nemá vlajkový projekt, pred rokom a pol predal Central za 175 miliónov eur. Na druhej strane, developer YIT Slovakia sa v posledných rokoch čoraz výraznejšie presadzuje na rezidenčnom trhu a posilňuje svoje pozície. Stojí napríklad za prerodom bývalej fabriky Cvernovka.

Kým YIT Slovakia je dcérskou spoločnosťou fínskeho developera YIT Rakennus Oy, za skupinou Immocap Group stoja Peter Lukeš a Michal Lazar. Spojenie Immocapu a YIT Slovakia by nebolo prvé. Obaja developeri predložili pred mesiacom úradom projekt na Konopnej ulici. V centre bratislavského Prievozu chcú namiesto kancelárskej budovy postaviť tri objekty, ktoré ponúknu 140 bytov a apartmánov. 

Ostro sledovaná budova

Predaj Istropolisu bol ostro sledovaný, keďže budova v žalostnom stave bude vyžadovať buď výraznú rekonštrukciu, alebo zbúranie. Samotné vedenie mestskej časti Nové Mesto pritom dopredu avizuje, že druhý variant určite nepodporí. „V žiadnom prípade nepodpíšem rozhodnutie, ktoré by hovorilo o likvidácii Istropolisu,“ naznačil ešte koncom júna starosta Nového Mesta Rudolf Kusý.

Potvrdené, novým majiteľom Istropolisu je dvojica známych developerov

Dom odborov Istropolis Zdroj: Sita/T. Benedikovič

Podľa jeho slov môže predaj vyústiť až do scenára podobného predaju PKO. „Istropolis má sálu s kapacitou 1 300 ľudí. Je to najväčšia kultúrna sála na celom Slovensku. Je neprijateľné, aby takéto niečo zmizlo,“ naznačoval R. Kusý.

Mestotvorný projekt

Developeri už samotný nákup potvrdili. Výšku transakcie nezverejnili, jej súčasťou je okrem samotnej budovy známej ako kultúrne a kongresové centrum aj pozemok s rozlohou 3,7 hektára. 

Podľa oboch developerských firiem je Istropolis príležitosťou na vytvorenie moderného multifunkčného priestoru, v ktorom ostane zachovaná aj kultúrno-spoločenská funkcia. „V tejto chvíli by bolo predčasné hovoriť o konkrétnom zámere, verejnosť budeme priebežne informovať o budúcich krokoch,“ uviedol Martin Šramko, generálny riaditeľ firmy Immocap.

Podľa jeho slov pôjde o mestotvorný projekt regionálneho významu. „Nehnuteľnosť aj celý priestor Trnavského mýta je dlhodobo zanedbávaný, zaslúži si revitalizáciu a skvalitnenie a to aj vzhľadom na veľký rozvoj, ktorý nastal v jeho blízkosti v posledných rokoch. Napríklad Central, rezidenčná výstavba naokolo a v najbližšom čase plánujeme začať revitalizáciu podchodu na Trnavskom mýte,” doplnil M. Šramko.

„Myslíme si, že odpoveď na otázku, aké bude dotknuté územie v budúcnosti, môže vzniknúť len v rámci diskusie všetkých zúčastnených strán. Uvedomujeme si, že lokalita si zaslúži kvalitný mestotvorný projekt regionálneho významu, a v tejto súvislosti uvítame zodpovednú, širokú diskusiu s prispením tak odbornej, ako aj laickej verejnosti,” povedal Milan Murcko, generálny riaditeľ YIT na Slovensku.