Blízko stredu hlavného mesta sa už dlhšie chystá výstavba vežiakov organických tvarov od svetoznámej architektky Zahy Hadid. Projekt v zóne Čulenova zahŕňajúci aj pamiatkovo chránenú Jurkovičovu tepláreň pripravuje Penta Investments. Firma medzičasom mierne zmenila plány a vizualizácie.

„Namiesto plánovaných siedmich veží bude päť so zachovaním prenajímateľnej plochy,“ pre TRENDreality.sk približuje Lea Krčmáriková zo spoločnosti. Objemy sa však nebudú meniť, ani veže nebudú vyššie, rozdiel spôsobilo lepšie prerozdelenie plôch v rámci projektu, vďaka čomu sa zväčší aj námestie pred budovou teplárne.

Penta koncom roka predložila štátnym orgánom na posúdenie projekt prvej, 28-podlažnej veže na severovýchodnom rohu križovatky Čulenovej a Landererovej. Objekt má mať 36-tisíc štvorcových metrov pre kancelárie, občiansku vybavenosť a ďalšie funkcie. Predpokladaný termín štartu výstavby komplexu na bývalých pozemkoch Bratislavskej teplárenskej znie rok 2013.

Čulenova - posledná známa vizualizácia
Zdroj: Penta Investments
Čulenova - posledná známa vizualizácia

Zóna Čulenova od Penty Zdroj: Penta Investments

kliknutím obrázok zväčšíte

Developer chce neskôr postupne stavať celý projekt, v rámci ktorého počíta s ďalšími štyrmi podobne vysokými vežiakmi. Firma začala aktívnejšiu prípravu architektonickou súťažou, ktorú vyhral práve britský ateliér vedený architektkou irackého pôvodu menom Zaha Hadid. To lokalite zabezpečí dobré meno vo svete, no na druhej strane sa môže premietnuť do zvýšených nákladov.

Penta a Zaha Hadid – nové vizualizácie

kliknutím obrázok zväčšíte

Marek Kalma, šéf oddelenia prenájmov Penty sa však pre aktuálne vydanie TRENDU 16/2012 vyjadril, že na výške nákladov sa architektúra nemá výraznejšie premietnuť a budovy budú konkurencieschopné s okolitými projektmi.

Podľa dokumentov na posúdenie vplyvov na životné prostredie má prvá etapa zhltnúť približne 66 miliónov eur a celá výstavba počítala s nákladmi okolo 260 miliónov. To však bolo v roku 2010.

Penta a Zaha Hadid – nové vizualizácie

kliknutím obrázok zväčšíte

Developerská skupina chce v zóne Čulenova postaviť viac než 100-tisíc m2 úžitkovej plochy. Súčasťou bude aj prerobená a zrekonštruovaná historická tepláreň, podzemné garáže a občianska vybavenosť. V budúcnosti by mohla celá lokalita aj vďaka iným projektom ako je Panorama City, Twin City, či druhá etapa Eurovey získať úplne iný ráz.

Penta a Zaha Hadid – nové vizualizácie

kliknutím obrázok zväčšíte

Vizualizácie - Penta Investments