Developer aktuálne pridáva ďalšie informácie. Budova bude mať dokopy vyše 22-tisíc štvorcových metrov a menšie priestory pre obchody a služby. Obe dvanásťpodlažne veže prepojí parkovací dom na nižších podlažiach. Na streche sa má nachádzať priestranná terasa s množstvom zelených prvkov. Meno Rosum vychádza zo staršieho pomenovania Ružinov – Rosenheim.

Na pozemku prebiehajú prvé práce už približne rok, čakalo sa aj na potrebné povolenia. Termín dokončenia je stanovený na druhú polovicu roka 2016, celkové náklady majú dosiahnuť takmer 28 miliónov eur. Architektom je projekčný tím Helika, na verejných priestoroch sa podieľali Marko & Placemakers.

Penta začína stavať Rosum – kancelársky projekt v Ružinove

Rosum v Ružinove - vizualizácia Zdroj: Penta Investments

„Začatím výstavby a nastavením parametrov projektu reagujeme na aktuálnu situáciu na trhu kancelárskych priestorov v Bratislave. Pri jeho navrhovaní sme sa zamerali najmä na vysokú efektivitu priestorov, moderné technológie vykurovania a chladenia a celkovú pridanú hodnotu priestoru pre nájomcov,“ dodáva Juraj Pucheľ, Leasing Manager Penty.

Počíta sa aj s certifikáciou LEED na úrovni Gold, okolo projektu má vzniknúť zeleň, kde sa počíta aj so zázemím pre cyklistov. Podľa nedávno spracovaného územného plánu zóny Štrkovec tu môžu vyrásť športoviská, menšie námestie alebo aquapark.

Penta chcela pôvodne na zhruba hektárovom pozemku postaviť tri obytné veže s najvyššou výškou 32 podlaží. Počítala s viac než štyrmi stovkami bytov za celkových 33 miliónov eur. Prebehla aj medzinárodná architektonická súťaž, ktorej víťazom sa stal britský ateliér Serie Architects. Plány sa však napokon zmenili na menšiu administratívnu budovu, známu ako Sunsize.

Penta začína stavať Rosum – kancelársky projekt v Ružinove

Tri veže na Štrkovci - pôvodný, nerealizovaný plán Zdroj: Serie Architects

Developer prichádza na trh do náročnej situácie, kedy je v ponuke množstvo voľných kancelárskych plôch. Stavia sa Twin City oproti autobusovej stanici či kancelárie od Cresca na Staromestskej. Čoskoro štartuje aj Panorama Business vedľa Eurovei. Okrem toho je k dispozícii niekoľko voľných budov, napríklad väčšia časť dvoch veží Polus Towers. Neobsadenosť podľa združenia BRF dosahuje 11,24 %.

Penta Investments je dnes, po rokoch prípravy viacerých projektov, jedným z najaktívnejších slovenských developerov. V hlavnom meste buduje zónu Bory, kde už stojí obchodné centrum a nákupné big boxy a pracuje na rezidenčnej časti Bory Home. Stavia aj obytný projekt Pri mýte. V Košiciach zasa naštartovala druhú etapu obytnej zóny Nová terasa.

Poznámka: Týždenník TREND a portál TREND.sk sú súčasťou vydavateľstva News and Media Holding, ktoré patrí finančnej skupine Penta.