Kto navštívil Slavín, budovu Rotundy si nemohol nevšimnúť. O rozsiahlom komplexe kolovali rôzne chýry či zaručene overené informácie. Napríklad tá, že stavbu postavili načierno. Nebolo tomu tak. Budova, ktorá vyrástla na mieste bývalej reštaurácie, mala všetky povolenia. Aj napriek tomu, že zničila panorámu a mnohí architekti nad ňou nechápavo krútili hlavami.
Polyfunkčné zameranie
Pred piatimi rokmi kúpil kontroverznú budovu zakladateľ softvérovej spoločnosti Eset Miroslav Trnka. Aj keď okolo jej prestavby bolo dlhé roky ticho, majitelia teraz prezrádzajú podrobnosti o jej budúcom využití. „Účel je vyložene súkromný, časť priestorov bude slúžiť aj pre firmy z našej skupiny a naše filantropické projekty,“ prezrádza pre TREND Reality spolumajiteľ spoločnosti Trnka Investments Michal Trnka.
Podľa jeho slov pôjde o mix súkromných funkcií a kancelárskych priestorov. „Momentálne sme v procese výberu architekta, rokujeme s absolútnou svetovou špičkou, ale v tejto fáze ešte nemôžem úplne potvrdiť kto to bude,“ prezrádza spolumajiteľ.
Projekt Rotunda na Slavíne Zdroj: TREND Reality
Cieľ si Trnkovci dali jasný – chcú zlepšiť vnímanie budovy. „Naša idea je budovu zásadne prestavať tak, aby sa zo stavby, ktorú ľudia vnímajú negatívne a dá sa povedať, že škodí panoráme mesta, stal jeden z najkvalitnejších kusov architektúry, aké tu máme, a zároveň aby budova rešpektovala miesto a štvrť v ktorej sa nachádza,“ vysvetľuje M. Trnka.
Neponáhľajú sa
Kedy dôjde k prestavbe celého komplexu je nateraz otázne. „Začneme stavať, keď budeme spokojní s návrhom,“ hovorí M. Trnka a dodáva, že v tomto prípade sa nikam neponáhľajú. Aj preto v danom prípade ešte neexistujú žiadne verejné vizualizácie či náčrty.
Trnkovci len začiatkom apríla po piatich rokoch príprav otvorili projekt Nádvorie. V centre Trnavy vytvorili mix kultúrno-komerčných priestorov, ktorý má ambíciu vrátiť život do centra krajského mesta. Vlani pritom rodina otvorila v bratislavskej Mlynskej doline Binarium, trojpodlažné sídlo viacerých technologických firiem.