„Nápad vznikol po tom, čo sme vo verejnej súťaži nadobudli dve historické budovy od mesta Trnava. Kúpili sme ich preto, lebo sme hľadali priestor na expanziu našej kaviarne Thalmeiner na Trojičnom námestí, no a susedná budova bola predávaná v balíku s budovou na Štefánikovej ulici,“ začína rozprávanie pre TREND Reality Michal Trnka.
Hľadanie konceptu
Obe budovy boli v katastrofálnom stave, aj preto Trnkovci začali rozmýšľať, ako by ich mohli využiť. „Dlhší čas sme sa vtedy rozprávali o možnosti urobiť nejakú formu priestoru pre kultúru a tu nám to dávalo zmysel. V dnešnej dobe sú podľa nás centrá miest viac o trávení voľného času a stretávaní sa, ako o nakupovaní,“ naznačuje spôsob uvažovania M. Trnka.
Rodina postupne začala skupovať aj ďalšie pozemky a budovy v okolí, aby vytvorila ucelený blok. Má sa premeniť na projekt s názvom Nádvorie. Podľa M. Trnku ponúkne mix kultúrnych, oddychových aj komerčných funkcií.
„V prvom rade tu nájdete kultúrne centrum s menšou a väčšou sálou, komunitné centrum ponúkajúce ateliéry pre umelcov a kreatívcov, prvý trnavský coworking a samozrejme samotné nádvorie, čiže úplne nový, multifunkčný verejný priestor v centre Trnavy,“ vysvetľuje M. Trnka.
Nájomníkov budú vyberať
Kultúrne funkcie majú byť doplnené o kvalitnú gastronómiu, kancelárske a retailové priestory zamerané na kreatívny priemysel. „Nebudú obsadzované na komerčnej báze, ale na báze ich pridanej hodnoty k celému projektu,“ vysvetľuje investor. Okrem toho bude súčasťou projektu aj nadštandardné ubytovanie pre študentov, ktoré chce majiteľ udeľovať formou akéhosi štipendia pre aktívnych či talentovaných mladých ľudí.
Trnkovci priebežne dopĺňajú koncept a ďalšie využite chcú prezentovať postupne. „Čo sa týka obsadzovania priestorov, nikam sa neponáhľame. Práve naopak, chceli by sme projekt najprv spustiť a potom postupne nájsť takých nájomníkov, ktorí by nám v projekte dávali zmysel,“ vysvetľuje M. Trnka.
Vizualizácia projektu Nádvorie v Trnave Zdroj: Trnka Investments
Časť prevádzok bude v ich réžii, časť prenajmú. „Máme partnerov pre prevádzkovanie tých kultúrnych funkcií, ktoré nebudeme prevádzkovať sami. Okrem toho máme niekoľko nájomníkov, napríklad je u nás oceňované dizajnérske štúdio Pergamen alebo úspešný „gastro startup” Herbert Sirupy,“ hovorí investor.
V Trnave aktuálne finišujú s dokončovacími prácami, otvárať by chceli v apríli. „Otvorenie bude prebiehať festivalovou formou, čiže počas niekoľkých dní tu ľudia nájdu pestrý program s koncertmi a kultúrnymi podujatiami,“ prezrádza M. Trnka.
Založili aj fond
Ako hovorí, ambíciou je vytvoriť kvalitný priestor pre kultúru a aktívne trávenie voľného času, ktorý by sa stal živou súčasťou mesta. „Na projekt sa pozeráme z dlhodobého pohľadu, preto je pre nás dôležitý aj aspekt udržateľnosti. Práve z tohto dôvodu sme vytvorili aj špeciálny nadačný fond, ktorý má popri príjmoch z nájmu komerčných prevádzok pomôcť dofinancovať prevádzku jednotlivých častí Nádvoria,“ uzatvára rozprávanie M. Trnka.
Za projektom stojí spoločnosť Trnka Investments, za ktorou stoja zakladateľ softvérovej spoločnosti Eset Miroslav Trnka a jeho syn Michal. V roku 2011 otvorili v centre Trnavy kaviareň Thalmeiner a ihneď získali priaznivú odozvu. Práve jej rozšírením vznikol aj projekt Nádvorie.