Je piatok 26. augusta 2016 deväť hodín ráno. Pred penziónom Ambarella vystupuje z vozidla Mercedes Benz jeho majiteľ. Do ubytovacieho zariadenia sa však nedostane. Pred penziónom ho čaká strelec, ktorý spustí streľbu zo samopalu. Majiteľ je na mieste mŕtvy. Vrah nasadá do autobusu a mieri do nitrianskeho nákupného centra.

Bez kolaudácie

Práve táto udalosť najviac zviditeľnila nitriansky penzión, ktorý sa v lete 2016 dostal do pozornosti médií. V tom čase mal za sebou asi osemročnú existenciu. I keď ponúkal aj služby reštaurácie či ubytovacieho zariadenia, miestni ho poznali aj ako nevestinec.

Až dnes sa pritom ukazuje, že samotná stavba ubytovacieho zariadenia nemala všetky povolenia na prevádzkovanie. Chýbalo jej totiž kolaudačné rozhodnutie. Dvojpodlažná stavba má na prvom nadzemnom podlaží okrem sauny, garáže, kotolne aj tri samostatné izby so sociálnymi zariadeniami. Rovnaký počet izieb má aj podkrovné podlažie. Aj pohľad na strechu v zadnej časti naznačuje, že majitelia plánovali budovu rozširovať.

Zákulisné boje

Okolo samotného vlastníctva penziónu sa diali zákulisné boje, ktorých výsledkom mala byť práve vražda majiteľa Dalibora Palatického. Pôvodne z nej obvinili predchádzajúceho majiteľa penziónu Miroslava Ženčáka, obaja totiž viedli spor o vlastníctvo nehnuteľnosti.

„Ako poľovník mám zbraň, no nikdy som z nej nevystrelil. Ten človek ma chcel pripraviť o penzión v hodnote 2,5 milióna eur, ale zastreliť som ho určite nedal,“ hovoril pre Plus jeden deň M. Ženčák.

Nevestinec i vražda, do dražby mieri kontroverzný penzión

Penzión Ambarella Zdroj: Penzión Ambarella

Strelcom nakoniec nebol on, ale objednaný vrah, ktorého súd v marci minulého roka odsúdil na 16 rokov väzenia. Vo väzbe však skončil aj samotný M. Ženčák, ktorý si mal túto vraždu objednať. S vrahom sa pritom bývalý majiteľ pozná.

„Poznáme sa 25 rokov, boli sme dobrí priatelia a navzájom sme si pomáhali. Viem, že uzavrel dohodu s prokurátorom o vine a treste. Verím, že ja zostanem na slobode, lebo som sa ničoho zlého nedopustil,“ tvrdil pred rokom M. Ženčák.

Jeho spoločnosť Ambarella skončila v konkurze. A neslávne dopadol aj penzión. Objekt zapísaný na súkromnú osobu posiela do konkurzu spoločnosť I & R Konkurzy a reštrukturalizácie. V polovici marca by sa malo uskutočniť prvé kolo dražby. Súdny znalec ohodnotil nehnuteľnosť na 798-tisíc eur.