Dátum druhého kola dražby zverejnila vo vyhláške Exekútorská komora. Do prvej dražby, ktorá sa uskutočnila v polovici septembra minulého roka, sa nikto neprihlásil. Vyvolávacia cena vtedy bola 64,86 milióna korún (vyše 2,5 milióna eur), teda dve tretiny ceny určenej znaleckým posudkom, ktorý vilu odhadol na 97,29 milióna korún (3,8 milióna eur). Pri druhom pokuse môže byť najnižšie podanie na polovici odhadu.

Exekútori chcú výťažok z predaja použiť na umorenie dlhov R. Krejčířa, ktorý si odpykáva 35-ročný trest vo väzení v Juhoafrickej republike. České súdy vlani právoplatne potvrdili, že vila patrí do exekúcie, do ktorej sa podnikateľ na úteku dostal pre dlhy.

Zisk z predaja by mal pokryť dlh voči firme Frymis, ktorú podľa súdov podnikateľ v minulosti poškodil. Dražený objekt je napísaný na Krejčířovu manželku Kateřinu, ktorá sa vilu neúspešne snažila z exekúcie vylúčiť.

V rezidencii je vnútorný bazén, sauna, výťah, squashové kurty, luxusné mramorové schodisko i akvárium, v ktorom R. Krejčíř choval žraloka. Dom je však niekoľko rokov neobývaný a odhaduje sa, že prípadný kupec by musel vynaložiť milióny korún na jeho renováciu.

„Deväťdesiate roky, ktoré formovali predchádzajúceho majiteľa, sú na tomto objekte vidieť a podľa môjho názoru bude objekt potrebovať citeľnú rekonštrukciu pre súčasné potreby,“ myslí si architekt Štěpán Toman z pražskej spoločnosti Ting Architects. Vilu navyše často navštevujú zlodeji alebo dobrodruhovia, ktorí ju chcú preskúmať (pozrite si video).

Exekútori na začiatku minulého roka vydražili menšiu Krejčířovu vilu, ktorá je od tejto vzdialená len niekoľko stoviek metrov. Záujemca ju v elektronickej aukcii kúpil za 15,8 milióna korún (620-tisíc eur). Odhad určil jej cenu o desať miliónov vyššie. Pred vyše dvomi rokmi vydražili aj jeho vilu v juhoafrickom Bedfordview.

R. Krejčíř si odpykáva trest 35 rokov väzenia v najprísnejšie stráženej väznici Juhoafrickej republiky za pokus o vraždu, obchod s drogami a únos. Čelí aj obvineniu v niekoľkých ďalších závažných kauzách. V Česku je stíhaný a súdený na úteku v množstve trestných káuz.

Policajtom utiekol 18. júna 2005 pri domovej prehliadke vily, potom žil na Seychelských ostrovoch. Od apríla 2007 žije v Juhoafrickej republike, kam pricestoval pod falošnou identitou. Od roku 2013 je v tamojšom väzení.

V Česku bol R. Krejčíř právoplatne odsúdený za podvody s akciami Teplární Otrokovice, vytunelovanie firmy Technology Leasing a daňový únik firmy M5 k súhrnnému trestu 10,5 roka väzenia.

V prípade tunelovania firmy Čepro ho český súd poslal neprávoplatne za mreže na 15 rokov, okrem iného za prípravu vraždy colníka. Do tohto trestu sa započítava aj jeho skoršie odsúdenie. Jeho príbeh bol námetom pre filmy Gangster Ka a Gangster Ka: Afričan nakrútené v roku 2015.