Čím ste sa inšpirovali pri návrhu premeny námestia?
Naša prvotná myšlienka bola, že námestie máme radi také, aké je teraz. Asi trištvrte roka bývam 200 metrov od tohto námestia a aj druhý kolega Michal Marcinov býva zhruba rok len pár stoviek metrov od neho. Veľmi nám na tom záleží, aby fungovalo. Obaja sme navštevovali Fakultu architektúry, cez námestie sme každodenne chodili a trávili sme na ňom veľa času. Už od začiatku sme mali ambíciu spraviť čo najmenej.
Peter Lényi Zdroj: Archinfo
Nebol to risk?
V architektonickej súťaži je to vždy výzva. Čím menej toho spravíte, tým viac váš návrh kričí. Tým je však čitateľnejší a priebojnejší. Keď sme videli, kto zasadne do poroty, tak sme to riskli. Zdá sa, že to fungovalo.
Prekvapilo vás rozhodnutie poroty?
Človek nemá nikdy isté, že vyhrá. Nie je to naša prvá vyhraná súťaž. Veľmi nás to potešilo, ale nebol to taký pocit, ako keď súťaž vyhráte prvýkrát. Berieme to pragmaticky, tešíme sa z toho, ale vieme, že to bude vyžadovať ešte veľa roboty.
Čo je podľa vás na vašom návrhu najpozitívnejšie?
Asi to, že sa námestie snažíme zachovať pre tých ľudí, ktorým slúži aj teraz. Nechceli sme, aby sa z toho stala naleštená reprezentatívna vec. Chceme, aby sa tam dalo chodiť s deťmi, prechádzať okolo fontány a venčiť psa.
Aký bude ďalší postup?
Primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal predpokladá, že práce na premene námestia by sa mohli začať realizovať už o niekoľko mesiacov. Plán je taký, aby sa nové námestie mohlo otvoriť pre návštevníkov už budúci rok. Otázny je nateraz rozpočet. Už v máji mesto vyčlenilo na revitalizáciu sumu 120-tisíc eur, pol miliónovou čiastkou prispel aj developer HB Reavis prostredníctvom svojho občianskeho združenia Dobré m(i)esto. Otázne je, či to bude stačiť. Aj zástupca developera včera vyzval ďalšie firmy, aby sa zúčastnili premeny námestia.