Výška transakcie uzavretej koncom minulého roka dosiahla 175 miliónov eur, čo ju radí na prvé miesto medzi vlaňajšími realitnými investíciami na slovenskom trhu.
„Central sme postavili ako moderné a udržateľné nákupné centrum 21. storočia a spoločne s našimi partnermi v ECE sme vytvorili miesto, kde ľudia radi trávia svoj čas,“ hovorí Peter Lukeš, predseda predstavenstva spoločnosti Immocap.
Poradenstvo kupujúcemu poskytla poradenská firma JLL. „Akvizícia nákupného centra Central len podčiarkuje pretrvávajúcu atraktívnosť a čoraz väčší záujem investorov o bratislavský realitný trh,“ dodáva Miroslav Barnáš, konateľ a vedúci investičného oddelenia JLL Slovensko.
Central otvorili na jeseň 2012, tvorí ho viac než 150 obchodov s celkovou prenajímateľnou plochou zhruba 36-tisíc m2. Prevádzkovateľom obchodnej časti je medzinárodná firma ECE, čo pomohlo pri zapĺňaní projektu obchodníkmi. Sú tu značky ako Zara, Mango, CCC, C&A, Gant, New Yorker a mnohé ďalšie. Okrem toho aj pošta, pobočky bánk, mobilných operátorov či supermarket Billa.
Súčasťou komplexu je aj fitnes centrum Golem, kde je 25-metrový plavecký bazén, na streche centra vznikol zelený park prístupný pre verejnosť. Pod zemou je 1 300 parkovacích miest.
Okrem toho v rámci projektu vznikol aj štvorhviezdičkový hotel Lindner s 222 izbami na pätnástich poschodiach. Dominantou Centralu je administratívna veža ponúkajúca zhruba 16-tisíc m2 kancelárskych plôch, kde sídli telekomunikačný operátor Orange a vedľa je menší objekt súkromnej polikliniky ProCare. Obe kancelárske budovy kúpil v roku 2013 fond Tatra Asset Management.
Central postavili na mieste rovnomenných kúpeľov po tom, čo od deväťdesiatych rokov chátrali. Pôvodne tu mali vyrásť aj bytové domy, tento plán sa však napokon nerealizoval.
Zmeny majiteľov obchodných centier ako komerčných nehnuteľností sú bežné. V Bratislave už väčšina veľkých projektov patrí zahraničným investorom, výnimkou je zatiaľ Eurovea patriaca finančníkovi Petrovi Korbačkovi a najnovšie centrum Bory Mall vo vlastníctve skupiny Penta.
Vlaňajšok bol z pohľadu realitných investícií zaujímavý, keďže sa na trhu preinvestovalo viac než 350 miliónov eur. Najčastejšie sa obchody uzatvárali v segmente logistických nehnuteľností, majiteľa zmenili logistické parky v Devínskej Novej Vsi i Novom Meste nad Váhom. Z trhu odišla Axa, ktorá predala Daylight portfólio, nového majiteľa získalo aj martinské stredisko Tulip.