Čínska firma Broad plánuje v marci 2013 dokončiť stavbu najvyššej budovy na svete. Konštrukčné práce na 220-poschodovom gigante s výškou 838 metrov sa však v čínskej provincii Chu-nan ešte ani nezačali.
Spoločnosť chce celú stavbu budovy s názvom J220, niekedy označovanú aj ako Sky City, spustiť v novembri 2012 a ukončiť na jar budúceho roka. Projekt, ktorý by bol pri využívaní bežných stavebných techník nemysliteľný, sa čínskej firme môže podariť. S extrémne rýchlou výstavbou už má podľa časopisu Wired skúsenosti.
Stavba prebieha vo fabrike
Začiatkom tohto roka zverejnila firma video z výstavby tridsať poschodového hotela T30. Od položenia základov po ukončenie trvala celá stavba 360 hodín, čiže približne 15 dní. Budova bola na mieste poskladaná z predrobených konštrukčných blokov, ktoré mali v sebe zabudované elektrické siete, vzduchotechniku aj odpadové potrubia. Robotníci ich na mieste len skladali dohromady.
Viac ako 90 percent konštrukčnej práce pri výstavbe budov Broad prebieha v továrni, kde sa bloky vyrábajú. Znižuje sa tým odpad a zvyšuje bezpečnosť počas stavby. Podľa údajov firmy pri výstavbe prefabrikovanej budovy vznikne 125-krát menej odpadu ako pri tradičnom postupe a počas stavby nie je vôbec potrebná voda, ktorej sa bežne minú tisíce litrov. Jeden štvorcový meter T30 stál približne tisíc dolárov. Porovnateľné stavby v Číne majú náklady okolo 1 400 dolárov na štvorec. Hotová budova podľa testov vydrží deväťstupňové zemetrasenie a je energeticky rádovo úspornejšia, ako bežné stavby.
Mrakodrap zhltne malé mesto
Rovnaké postupy chce firma použiť aj pri výstavbe J220. Projekt má spĺňať rovnaké enviromentálne a bezpečnostné kritériá ako ostatné budovy firmy. Väčšia ale len škála. Pod dokončení má budova pojať viac ako 30-tisíc ľudí, z čoho približne 17-tisíc majú byť stáli obyvatelia. Zvyšok majú tvoriť zamestnanci škôl, obchodov, nemocníc a ďalších zariadení, ktoré sa, v budove budú nachádzať.
Nápad na výstavbu obrovskej budovy v relatívne riedko osídlenej oblasti kritizovali viacerí architekti. „Podobné fantázie nikdy nefungovali a mnohé úplne zlyhali,“ citoval denník Financial Times profesora architektúry na Harvarde Kiela Moea. Šéf firmy Čang Jüe však tvrdí, že na plánovanú výšku stavby sa zbytočne kladie veľká pozornosť. „Veľa ľudí si myslí, že tento projekt máme ako výkladnú skriňu. Pre nás je to ale normálna stavba. Používame náš proces továrenskej výroby, ktorý sme vyvinuli. Táto budova bude len trochu väčšia,“ povedal J. Čang pre Financial Times.
Ilustračné foto na titulke - Inhabitat