Aktualizované o aktuálne fotografie na záver textu.

Popri pokračujúcej výstavbe menších projektov v Bratislave padajú plány megalomanských ambícií. Skoro štyridsaťposchodový obytný mrakodrap na rohu Záhradníckej a Bajkalskej ulice v Ružinove známy ako Olympia pravdepodobne nevyrastie. Pozemky v dražbe získala developerská dcéra banky – Tatra Residence.

V areáli bývalej Drutechny pod rúškom nového majiteľa už niekoľko mesiacov prebiehajú búracie práce. Tie majú byť dokončené ešte v lete tak, aby bol pozemok pripravený na nový development. K dispozícii je takmer 16-tisíc m2.

„Chceme to podržať v portfóliu a neskôr uvidíme, čo s tým,“ pre TRENDreality.sk približuje Miloš Sušarský, riaditeľ developerskej spoločnosti. Podľa neho v súčasnosti prebiehajú zmeny štúdií a kreslenie nových. Do vlastného projektu sa tu však zatiaľ firma nechystá.

Megalomanská Olympia v Ružinove nebude

Parcely sú na predaj aj prostredníctvom partnerského predajcu Centrum bývania. „Ak príde dobrá ponuka, posunieme ich ďalej,“ hovorí M. Sušarský. Podľa neho získali nehnuteľnosti vo verejnej dražbe tento rok, cena za 15 883 m2 predstavovala 4,5 milióna eur.

Pôvodným vlastníkom parciel bola slovenská skupina Atlas Real, ktorá sa počas finančnej krízy dostala do problémov a zastavila viaceré aktivity. Developer vtedy na lukratívnom pozemku nakreslil 36-podlažný obytný vežiak Olympia s 244 bytmi, 14 580 m2 obchodov a 10-tisíc m2 administratívy.

Megalomanská Olympia v Ružinove nebude

Štúdia predložená štátnym orgánom ešte v roku 2006 počítala s nákladmi na výstavbu 1,8 miliardy korún, štart budovania sa stále odkladal. Neskôr firma pozastavila činnosť a polozbúrané objekty Drutechny začali chátrať a obývali ich bezdomovci. Záložné právo na nehnuteľnosti si uplatnila Tatra banka.

Atlas Real má v hlavnom meste ešte niekoľko ďalších parciel, najznámejší je rozostavaný obytný projekt Jarabiny v biznis zóne pri Plynárenskej. Tu výstavba stojí taktiež od začiatku finančnej krízy. Firma postavila aj súbor bytoviek Hrachová blízko diaľničného obchvatu v Prievoze, či projekt Boria pri Štrkovci.

Megalomanská Olympia v Ružinove nebude

Uplatňovanie záložných práv financujúcich bánk a verejné dražby veľkých projektov postupne pribúdajú. Takto riešila VÚB banka zaúverovaný pivovar Stein, ktorý si vzala naspäť od developerskej skupiny Orco, či Privatbanka chystaný projekt Slovany. Výkon záložného práva nedávno začal aj v prípade 3nity.

Megalomanská Olympia v Ružinove nebude

Megalomanská Olympia v Ružinove nebude

Zobraziť Olympia na väčšej mape

Vizualizácia - SPDe

Foto - Philip Darázs