Celý príbeh o rekreačnom komplexe, ktorý mal lákať turistov zo Slovenska i zahraničia, sa začal písať ešte pred rokom 2004. Spoločnosť Elso chcela na mieste šamorínskeho kúpaliska postaviť honosný komplex s wellness službami a ubytovacími kapacitami.
Pomohli aj eurofondy
Projekt s rozpočtom niekoľko desiatok miliónov slovenských korún sa nechcel spoliehať len na súkromné peniaze. Firma Elso požiadala úrady o eurofondy. Prvý pokus však nedopadol úspešne. Aj keď komisia ohodnotila projekt kladne, medzi 40 podporených projektov sa nedostal.
Projekt tak bol zaradený na „čakačku.“ Podľa dokumentov, ktoré sú verejne dostupné, bol v zásobníku schválených projektov na šiestom mieste. Európske peniaze však vznik komplexu nakoniec podporili. Na základe výzvy z roku 2004 bol Športovo-rekreačný areál „Seal club penzión“ podporený sumou 78 miliónov slovenských korún. V tom istom roku dostala firma aj všetky potrebné povolenia na to, aby mohla začať stavať.
Stavať za začalo niekedy v roku 2006. Na papieri išlo o projekt, ktorý mal patriť v regióne medzi najväčšie. Lákať mal vnútorný i vonkajší bazén, squashové i tenisové ihriská, fitness, bowling, posilňovňa aj športovo-rehabilitačné centrum.
Aj blízkosť futbalového ihriska vytvárala možnosti pre synergický efekt aj v tejto rovine. Komplex mali obsluhovať reštaurácie pre 120 ľudí a ďalších päť bufetov. Podstatnú časť komplexu mali zaberať ubytovacie kapacity. Celkovo malo byť k dispozícii 12 apartmánov, 88 dvojlôžkových a tri jednoposteľové izby.
Vizualizácie komplexu Seal v Šamoríne Zdroj: Architektonický ateliér M-S pro
Zmluva medzi investorom a Slovenskou agentúrou pre cestovný ruch (SACR) bola podpísaná 16. marca 2006. Hneď po tomto akte poslala štátna agentúra do firmy Elso kontrolu, aby preverila, či samotné verejné obstarávanie projektu prebehlo podľa plánov. Kontrola však našla pochybenia a tak sa zaslanie dohodnutej sumy predlžovalo.
Omeškanie
Investor dostal dohodnuté prostriedky až v prvom polroku 2008. Práve táto udalosť mala spôsobiť problémy investorovi, ktorý mal celý projekt dokončiť do 31. októbra 2008. Aj keď sa termín dodatkom zmluvy predĺžil na 30. jún 2009, firma projekt nestihla dostavať.
Aj preto kontrola Správy finančnej kontroly v júli 2009 konštatovala nesplnenie podmienok a nariadila firme Elso, aby vrátila eurofondy vo výške takmer 2,2 milióna eur. Spor sa dostal na súdy. Podľa verejne dostupného spisu firma argumentovala, že do problémov ju dostala štátna SACR. Na všetkých súdnych úrovniach však neuspela. Spor uzavrelo rozhodnutie Najvyššieho súdu SR v roku 2013.