Spoločný megaprojekt stavebnej spoločnosti Mori a Metropolitnej vlády Tokia, ktorá investovala 2,1 milióna eur, zmení centrálnu časť Chūō medzi Cisárskym palácom, tokijskou eiffelovkou Tokyo Tower (333 m, 1958) a výstavnou Ginzou.
Celky multifunkčnej veže (pozrite si video) majú samostatné vchody. Nad vstupom do tunela na severozápadnej strane vo vyvýšenej časti pod baldachýnom sa vchádza do haly konferenčného centra pre dvetisíc ľudí na štvrtom a piatom poschodí.
Na opačnej strane sa vchádza do hotela Andaz na 47. až 52. poschodí, ktorý tak, ako porovnateľné špičkové hotely v bezprostrednom okolí Conrad Tokyo v Shiodome Building (174 m, 2005) a Ritz – Carlton v Midtown Tower (248 m, 2007), ponúka výhľad z vrcholku.
V Toranomon Hills je na najvyššom poschodí bar v podobe tradičnej záhradnej čajovne. Postavili ho podľa vrcholnej pamiatky japonskej architektúry, cisárskej vily Kacura Rikjú v Kjóte (1645).
Toranomon Hills Zdroj: Masashige
Na deväť poschodí bytov pod hotelom (37. až 46. poschodie) sa vychádza cez pavilón priamo z bulváru. Kondomínium Ambash Residence patria k najexkluzívnejšiemu bývaniu v Tokiu. Podľa realitného servera Housing Japan bude mesačné nájomné bez poplatkov za hotelové služby stáť od 3 600 do 17 300 eur. Vchod do administratívnej časti (6. až 37. poschodie) s okolo stotisíc metrami štvorcovými je na severovýchodnej strane.
So základovými doskami a 237 pilótami dlhými 40 metrov s priemerom 1,6 metra, tlmičmi a brzdami vibrácií, by veža mala odolať zemetraseniu s magnitúdou 9,0 a rovnako stabilný je tunel. Pri prerušení dodávky prúdu z elektrárne sa zapína jeden z dvoch generátorov na zemný plyn, z ktorých každý môže dodávať energiu pätnásť dní. Pri ich zlyhaní sa udrží chod zariadení zo zásob až sto hodín. Dodatočnú energiu vyrábajú solárne panely.
V japonskom hodnotení šetrných budov CASBEE zaradili vežu do najvyššej triedy S a spĺňa aj normy certifikátu LEED PLATINUM. Systémy riadia spotrebu energie, klimatizácia a tepelné čerpadlá ju uschovávajú, energetický manažment je obyvateľom k dispozícii cez počítač.
Tunel pod Toranomon Hills stavala spoločnosť Obajaši, známa výstavbou Pamätného mostu Mike O'Callaghana a Pata Tillmana nad riekou Colorado medzi Arizonou a Nevadou (2010).
Toranomon Hills Zdroj: Mori Building Co
Tunel patrí k magistrále Loop Road No 2 (Sľučka č. 2), spájajúcej centrum so zálivom, ktorú stavajú od roku 2005. Štrnásťkilometrovú cestu plánujú premenovať na Olympijskú po dokončení päťkilometrového úseku pri zálive. Vytvorí sa ním spojenie medzi Národným olympijským štadiónom (Zaha Hadid, 2019) a olympijskou dedinou pre letné olympijské hry 2020.
Čiastočne podzemné riešenie presadili občania, aby rušná komunikácia nerozdeľovala mesto a aby sa predišlo dopravným zápcham. Tunel stavali zároveň s vežou. Stopäťdesiatmetrový úsek tubusov pod ňou dokončili za tri mesiace.
Na 1 400 metrov dlhú a štyridsať metrov širokú Šin-Tora-dori Avenue, ktorej dve tretiny zaberajú chodníky so 180 stromami, nadväzuje hustá zeleň na parcele Toranomon Hills s rozlohou šesťtisíc štvorcových metrov.
Tokijčania prirovnávajú bulvár napriek odlišným proporciám k parížskemu Champs-Élysées. Križuje štvorkilometrovú zelenú os medzi parkmi pri Cisárskom paláci, Hibija, Atagojama a parkom Šiba.
Toranomon Hills Zdroj: Shinsuke ODA
Podľa agentúry Bloomberg patrí spoločnosti Mori, deveroperovi Toranomon Hills, v Tokiu 107 budov. Jeho najväčším projektom je Roppongi Hills so šiestou najvyššou budovou Tokia (238 m, 2003), s plochou okolo 380-tisíc štvorcových metrov najväčšou administratívnou budovou Japonska. Toranomon Hills má necelých 250-tisíc m2.
Jedna z reprodukcií zobrazuje vedľa Toranomon Hills ďalší veľký projekt Mori, Atago Green Hills Mori Tower (187 m, 2001) a Forest Tower (157 m, 2001), ktoré oba projektoval Pelli Clarke Pelli Architects.
Autorom Toranomon Hills sú Nihon Sekkei, ktorí projektovali niekoľko tokijských mrakodrapov – dosiaľ najvyšším bol Shinjuku Mitsui Building ( 225 m, 1974), niekdajšia japonská jednotka.
Svetová architektúra prináša každý piatok architektonický skvost. Pozrite si všetky.
Autor je spolupracovník TRENDreality.sk.