Na začiatku marca otvorili v Osake Abeno Harukas, najvyššiu budovu Japonska s výškou 300 metrov a 60 poschodiami. Pelli Clarke Pelli Architects ju navrhli tak, aby zamedzili deformáciám pri zemetrasení alebo tajfúne.
Proti západnému vetru sa veža obracia užšou stranou. (pozrite si video) Zníženiu záťaže – v Japonsku všeobecne najväčšej na svete – prospelo rozdelenie na tri približne rovnako vysoké segmenty. Antiseizmickou technológiou a výberom materiálu dosahuje vysoko nadštandardnú mieru ochrany.
Dva dolné segmenty zabezpečuje oceľobetón, extrémne odolné betónové nosníky v oceľových trubkách CFt. Nosníkové vzpery zosilňujú styk segmentov, vrcholok, strednú časť a jadro stredného segmentu. Okolo jadra v dolnom segmente, v chodbách pri vstupe do výťahov v strednom a v átriu v hornom segmente inštalovali tlmiče. Na výstavbu tridsaťmetrových základov použili kombinovaný systém pile-raft.
Multifunkčnú Abeno Harukas nazývajú zaužívaným termínom vertikálne mesto. Začína stanicou Abenobashi s názvom severnej štvrte mestskej časti Abeno-ku, terminálom majiteľa budovy, spoločnosti Kintetsu.
Abeno Harukas, Japonsko Zdroj: Tomoaki Yoshizawa
V Abeno-ku sa pretína sedem železničných tratí. Veža pokračuje najväčším obchodným domom majiteľovho reťazca (12 poschodí, 100-tisíc m2 obchodnej plochy) a galériou. Obchodný dom kombinovaný so stanicou tu stál už v medzivojnovom období.
Stredný segment zaberajú kancelárie, v hornom je hotel Osaka Marriott Miyako s perlou, apartmánom na 55. poschodí, ktorého 162 m2 stojí na noc 2500 eur. Miyako Hotels, sieť Kintatsu, sa sústreďuje na Japonsko, no má hotely aj v Los Angeles.
Do vyhliadkovej časti (pozrite si video) vo vrcholku sa vstupuje cez plazu so stromami v drevenej podlahe na 288 m (58. poschodie). Na poslednom poschodí sa dá obísť budova sklenou chodbou. Voľný vstup majú hoteloví hostia, vstupenky za 14 eur predávajú v obmedzenom počte a minimálne deň vopred. Podľa denníka Asahi Shimbun je za jasného dňa vidno až 50 km na ostrov Iwaji v Osackom zálive. Vyhliadky sa týka druhá časť názvu Abeno Harukas, čo je v preklade „jasný, čistý“.
Abeno Harukas, Japonsko Zdroj: Yoshinori Kuwahara
Vysunutie segmentov z centrálnej polohy umožnilo vytvoriť „prázdne priestory“ (eco void), ktorými prúdi čerstvý vzduch a cez sklené steny v chodbách aj dostatok svetla. Vznikol tiež priestor na strešné záhrady, ktoré vytvárajú päťnásobné „echo“ neďalekého populárneho parku Tennoji. Črtajú sa cez sklené závesné steny v rozmere dvoch rohoží tatami, vnímané ako symbol páru. Podsvietenie stien spestruje scenériu veľkomesta.
Veža drží japonský primát vo využití bioplynu: odpad produkovaný klimatizáciou v obchodnom dome slúži na ohrievanie vody pre hotel, odpad zo štyroch desiatok reštaurácií poháňa generátory elektrickej energie.
Abeno Harukas sa stal primeraným symbolom aglomerácie (Osaka-Kobé-Kyoto) s treťou najväčšou ekonomikou Ázie a siedmou na svete (2012) – viac ako sedemnásobnou v porovnaní so Slovenskom. Osaka má medzi štyrmi najvyššími budovami v krajine až trojnásobné zastúpenie.
Ak by sa s výstavbou poponáhľali, zachoval by si postavenie jednotky Landmark Tower v Jokohame (296, 70 posch, 1993). Výšku by limitoval náletový kužeľ Osackého medzinárodného letiska. Pol roka po úprave ochranného priestoru ohlásili Kintatsu v auguste 2007 výstavbu budovy o tridsať metrov vyššej oproti pôvodnému zámeru.
Autor budovy César Pelli spolupracoval s osackou Takenaka Corporation s vyše štyristoročnou tradíciou, údajne najstaršou architektonickou firmou na svete, ktorá pôsobí v 18 štátoch – aj na Slovensku.
Pelli Clarke Pelli Architects vytvoril niekoľko extrémne vysokých budov: Petronas Towers v Kuala Lumpur (1996, 459 m), 2 International Finance Centre v Hongkongu (412 m, 2003), The Landmark v Abu Dabí, (2012, 324) a Gran Torre v Santiagu (2014, 300).
Svetová architektúra prináša každý piatok architektonický skvost. Pozrite si všetky.
Autor je spolupracovník TRENDreality.sk.