Spoločnosť Eset si za partnera pri premene areálu bývalej Vojenskej nemocnice na bratislavskej Patrónke na centrum inovácií a kreativity Eset Campus vybrala uznávané architektonické štúdio Bjarke Ingels Group – BIG. Architekti z jedného z najžiadanejších ateliérov sa stali víťazom medzinárodnej súťaže na koncepčného architekta, ktorú Eset vyhlásil v septembri minulého roka.
„Eset Campus vnímame aj v našej spoločnosti ako mimoriadne komplexný projekt, a preto sme výberu koncepčného architekta venovali veľkú pozornosť aj dostatok času... Tento výnimočný projekt navyše pripravujeme v čase, ktorý pred nás postavil úplne nové výzvy, preto som veľmi rád, že ho budeme realizovať práve s výnimočnými architektami z ateliéru BIG,“ uviedol k výsledkom súťaže prevádzkový riaditeľ Eset-u Pavel Luka.
Tržby Esetu vlani prvýkrát prekročili hranicu pol miliardy eur
„Je nám veľkou cťou spolupracovať so spoločnosťou Eset, ktorá si pre svoje nové sídlo a kampus stanovila mimoriadne ambiciózne ciele. Vzhľadom na globálnu situáciu v roku 2020, ktorá, mimo iného významne mení pohľad napríklad na prácu na diaľku, je tento projekt príležitosťou preskúmať budúcnosť fyzického aj virtuálneho pracoviska a navrhnúť kampus, ktorý sa stane integrálnou súčasťou mesta,“ povedal k myšlienke projektu partner BIG London Andreas Klok Pedersen.
Zapoja aj lokálne architektonické štúdio
Výsledkom výberu zatiaľ nie je finálny dizajn a architektonický návrh projektu. Ten by mal vzniknúť v spolupráci ateliéru BIG, spoločnosti Eseta tiež zapojením lokálneho architektonického štúdia, ktorého výber sa aktuálne pripravuje.
Eset získal pozemok v lokalite bratislavskej Patrónky v roku 2017. V areáli bývalej Vojenskej nemocnice plánuje vytvoriť Eset Campus – živé miesto, ktoré zmení túto časť mesta na epicentrum inovácií a kreativity v Bratislave. Okrem nového sídla a globálneho vedecko-výskumného centra Eset-u, kampus vytvorí kvalitné a podnetné prostredie pre IT a technologické firmy a startupy a prepojí ich s technicky zameranými vysokými školami.
Popri kvalitnom zázemí pre inovácie a výskum kampus poskytne širokú škálu ďalších užitočných služieb a prevádzok, kvalitné verejné priestory a sčasti aj rezidenčnú funkciu určenú najmä zamestnancom firiem. V kampuse majú vzniknúť aj moderné formy ubytovania pre študentov, ktoré môžu prehĺbiť integráciu vysokých škôl v rámci tohto inovatívneho ekosystému. Dôležitou súčasťou kampusu bude športová infraštruktúra a auditórium, pričom mnohé z týchto priestorov bude môcť využívať aj široká verejnosť.
Do boja s koronavírusom brojí Penta či Eset
Kampus bude postavený na princípoch funkčnosti, udržateľnosti a ekológie. V maximálnej možnej miere chce podporiť využívanie verejnej dopravy a maximálny komfort pohybu pre peších. Okrem zastávok MHD sa v tesnej blízkosti areálu nachádza aj železničná zastávka, vďaka ktorej by sa vlaková doprava v tejto časti mesta mohla stať plnohodnotnou súčasťou verejnej dopravy.
BIG je medzinárodné zoskupenie architektov, dizajnérov, urbanistov, krajinných architektov, interiérových a produktových dizajnérov, výskumníkov a inovátorov so sídlami v Kodani, New Yorku, Londýne a Barcelone. Ich tvorba vychádza z dôkladnej analýzy toho, ako sa súčasný život neustále mení a vyvíja. Jeden z najžiadanejších svetových ateliérov súčasnosti stojí za viacerými projektami svetových technologických spoločností, ako sú centrály Google v USA a v Londýne, ale aj za konceptom prvého inkubátora pre výskum mobility Toyota Woven City.