Realitný trh sa v roku 2010 spamätával z hospodárskej krízy. Ceny nehnuteľností prudko padali a nových projektov bolo ako šafránu. Izraelská skupina Star Group však v tom čase prekvapila. Úradom predložila ambiciózny plán výstavby multifunkčného areálu s pracovným názvom Za Stanicou.

V Areáli Automatizácie železničnej dopravy za Železničnou stanicou Bratislava–Nové Mesto chceli Izraelčania postaviť novú štvrť. Skupina počítala s výstavbou kancelárií (23 289 štvorcových metrov), nákupného centra (4 333 štvorcových metrov) i 121 bytov. Celkovo malo byť k dispozícií 553 parkovacích stojísk.

Dominantou územia mala byť 25-podlažná kancelárska budova. „Účelom navrhovanej činnosti je výstavba multifunkčného komplexu združujúceho viacero objektov s funkčným zameraním na bývanie doplneného o úpravu zelene na prízemí, obchodné prevádzky, administratívu s ateliérmi a podzemné parkovanie,“ informoval vtedy developer v zámere.

Podľa pôvodných plánov sa malo začať stavať koncom roka 2011 s tým, že celý komplex bude hotový po dvoch rokoch. Rozpočet stanovil investor na 46 miliónov eur. Plány však zostali len na papieri.

V roku 2014 sa dokonca pozemok ocitol v ponuke na predaj. Poradensko-konzultačná spoločnosť CBRE ponúkala 1,4 hektárový pozemok za 3,1 milióna eur. Nový majiteľ sa však nenašiel.

Megaprojekt v Novom Meste ožíva, Izraelčania chystajú byty i kancelárie

Za Stanicou Zdroj: Star Group

Po troch rokoch však dochádza k reštartu celého projektu. Spoločnosť Intrade Assets Management, ktorá je dcérskou firmou skupiny Star Group, požiadala mestskú časť Nové Mesto o búracie povolenie. Z areálu chce odstrániť všetky doterajšie stavby.

„Zámer rieši odstránenie existujúcich nadzemných objektov v záujmovom území – dvojpodlažná skladová hala, 2 jednopodlažné sklady, dvojpodlažná administratívna budova, 3 administratívne objekty, jednopodlažné garáže, 9 kusov prefabrikovaných garáží vrátane odstránenia inžinierskych sietí a spevnených plôch za účelom vybudovania „Multifunčného komplexu Za stanicou,“ píše sa v žiadosti, ktorú posudzovala mestská časť.

Megaprojekt v Novom Meste ožíva, Izraelčania chystajú byty i kancelárie

Areál Za stanicou na predaj Zdroj: Google Maps

Na svete sú dokonca aj nové vizualizácie. Firma projekt predstavuje aj na vlastných stánkach. „Ide o uzavretý areál s 24-hodinovú ostrahou. Areál ponúka na prenájom kancelárske, skladové a výrobné priestory s dostatočným množstvom parkovacích stojísk. V budúcnosti sa tu plánujeme výstavba 121 moderných bytov a viac ako 30-tisíc štvorcových metrov komerčných plôch v 26-poschodovej budove,“ píše skupina Star Group.

Izraelská skupina je aktívna najmä v susednom Česku, kde začala pôsobiť už v roku 2003. Na konte má viacero rezidenčných projektov v Prahe. Medzi inými sú aj projekty River lofts, Kejřův mlýn či Kejřův park. Vo výstavbe je aj projekt Nové Chabry, ktorý na trh prinesie 950 nových bytov.