Areál Kuchajdy prechádzal postupnými zmenami už od polovice deväťdesiatych rokov. Samotná mestská časť do jeho revitalizácie investovala v rokoch 1995 až 2005 okolo 50 miliónov eur slovenských korún. Aktuálne je na stole plán jej kompletnej premeny tak, aby vyhovovala aktuálnym požiadavkám i predstavám obyvateľov.

Bez limitu

„Máme skúsenosti s tým, že revitalizácia priestoru trvá dlho. V takýchto prípadoch sa snažíme intenzívne komunikovať s ľuďmi, čo je časovo náročné, zároveň treba získať rôzne povolenia, absolvovať obstarávania. Ak chcem kontinuálne pracovať, už teraz musíme Kuchajdu riešiť, aby sme mohli o tri roky stavať,“ hovorí pre TREND Reality starosta mestskej časti Nové Mesto Rudolf Kusý.

Samospráva chce v dohľadnom čase vyhlásiť súťaž, ktorá by využila možnosti areálu. „Oslovili sme externých architektov, aby nám pomohli s nastavením súťaže. Ich zámerom je vyhlásiť takú súťaž, aby bola zaujímavá aj pre skúsených architektov, transparentná a aby bol výsledok realizovateľný. Napríklad, aby sa jej zúčastnili minimálne architekti z Česka, ktorí majú s revitalizáciou takých veľkých priestorov väčšie skúsenosti,“ naznačuje starosta.

Výsledná podoba parku nie je dohodnutá, mestská časť chce hľadať najlepšie riešenia. Aj preto dnes nevedia určiť rozpočet celého projektu. „Mali sme diskusiu s tým, že limit na celé územie Kuchajdy bol na úrovni dvoch miliónov eur. Architektom sa napríklad tento limit zdal byť málo. V tomto prípade preto dáme architektom voľnejšiu ruku s tým, že projekt budeme možno etapizovať, aby sa nemuseli pohybovať v obmedzených mantineloch,“ vysvetľuje R. Kusý a dodáva, že prestavba môže trvať aj desať rokov.

Pribudne bežecká trať

Isté je dnes to, že na Kuchajde by mala vzniknúť nová bežecká dráha a veľké detské ihrisko. Zmiznúť majú aj bufety, ktoré evokujú deväťdesiate roky. „Chceme obnoviť a doplniť športoviská, vysadiť tam kvalitnú zeleň. Vyhrať sa s brehmi a dokončiť ďalšie plochy určené pre šport,“ konštatuje R. Kusý. Súťaž by chcela mestská časť vypísať už tento rok. Aktuálne v Novom Meste dokončili aj dotazníkový prieskum medzi ľuďmi. 

V budúcnosti by sa areál mohol aj rozšíriť aj na susedné pozemky, všetko bude záležať aj od ochoty investorov v okolí. „Radi by sme Kuchajdu rozšírili o nejaké športovisko. Ale to bude požiadavka na susediacich súkromných investorov, ktorí budú v budúcnosti realizovať svoje projekty,“ uzatvára starosta.