Koncom minulého roka dostavali neďaleko Erazmovho mosta v holandskom prístavnom meste Rotterdam najvyššiu holandskú budovu – 165-metrovú Maastoren. Ešte v polovici januára boli však v plnom prúde dokončovacie práce. Len pred niekoľkými dňami inštalovali mohutný prístrešok so 700 štvorcovými metrami skla, visiaci nad vstupom na 8-tonovej oceľovej konštrukcii.
Prístrešok stál približne milión eur, celkové investičné náklady na budovu dosiahli podľa údajov nemeckej spoločnosti špecializovanej na finančné služby SEB Asset Management AG okolo 162 mil. eur. Investor necúvol pred stavebne aj finančne náročným dôsledným prepojením stavby s riekou Maas, ktorú má budova v názve. Maastoren totiž znamená v holandčine Veža na rieke Maas.
Postavili ju na jej ľavom brehu tak, že stojí z troch strán vo vode. Vzhľadom na rušnú lodnú premávku v najväčšom európskom prístave preto dokonca považovali za potrebné vybudovať na riečnom dne zátarasy – aby náhodou budovu nepoškodila okoloidúca loď. Veľkou výhodou polohy je, že úžitkovú vodu čerpajú z rieky a nie z vodovodnej siete. Jej použitie v klimatizácii, kam prúdi cez tepelné čerpadlá, značne znižuje emisie skleníkových plynov.
Holandsko-francúzski projektanti, amsterdamská firma Dam & Partners podľa koncepcie parížskeho ateliéru Odile Decq Benoit Cornette koncipovali budovu o šesťdesiat metrov vyššiu a s obľúbeným multifunkčným zameraním mixed use. Malo v nej preto byť aj vyše sto bytov. V definitívnej verzii sa však stala čisto administratívnou stavbou. Hlavný nájomník Deloitte Holding BV podpísal prenájom na desať rokov.
Budova so silnými modernickými akcentmi má vzhľad dvojičiek s menšou stodesaťmetrovou časťou, ktorá je umiestená vo vzťahu k veľkému bloku tak, aby celok z každej strany vyznel odlišne. Špecifikom budovy sú hliníkové obklady na vyššej časti. Odráža sa v nich voda, menia odtieň podľa poveternostných podmienok a smerom nahor sa postupne zosvetľujú z antracitovej až na striebristobielu. Na vrcholku ustupujú sklenej fasáde a stropu sedem metrov vysokej zasadačky.
Rotterdam by mohol mať prívlastok mesto veží. V Európe má len Londýn a Moskva viac výškových budov. Maastoren stojí na začiatku približne pol kilometrového móla Wilhelminakade, jedného zo siedmich investičných celkov južnej časti prístavu Kop van Zuid. Prístavný areál prestavujú podobne ako v Londýne, Sydney, Kodani alebo Hamburgu na mestské štvrte – v Rotterdame to už trvá od deväťdesiatych rokov.
Na móle, ktoré dostalo meno po takmer šesťdesiat rokov vládnucej kráľovnej Wilhelmine postavili prvú výškovú budovu v roku 2000 – Svetové prístavné centrum od Normana Fostera. Dnes je úzke mólo jednou z výkladných skríň architektúry v Holandsku.
Stoja tu dva obytné domy vysoké takmer 160 metrov, nazvané podľa pôvodných prístavných skladísk - Montevideo, kde od roku 2005 fungujú inteligentné systémy prevádzky bytu Domotica a New Orleans, ktorý dokončia v treťom štvrťroku tohto roka.
Na móle pribudne v blízkej budúcnosti viacero výškových domov, ani jeden však neprevýši Maastoren. Budú medzi nimi aj budovy s kanceláriami, ktoré postupne poskytnú až okolo dvesto tisíc štvorcových metrov administratívnych priestorov. Najvyššia budova Holandska k nim poskytla svojimi 38-tisíc m2 len skromný príspevok.
Autor je spolupracovník TRENDreality.sk.
Foto, vizualizácie - OVG Projectontwikkeling bv