Dnes mesto očakáva niekoľko ďalších vežiakov, ktoré bude možné pridať na turistické mapy, informuje portál PropertyEU. Hoci napríklad za nedávno dokončenými projektmi Cheesegrater aj Walkie-Talkie stáli miestni developeri, za vežiakom Shard, čo je jedna z najvyšších budov Európy, už bol napríklad aj štát Katar, architektúru zasa kreslili Taliani.

Len nedávno sa do množstva nových očakávaných projektov zapojila japonská skupina Mitsubishi. Uprostred finančnej štvrte City chce postaviť 40-podlažnú budovu s potenciálom najmä pre finančné a poisťovacie spoločnosti. Priniesť má dokopy viac než 70-tisíc m2, čo je veľkosť najväčších bratislavských biznis centier.

Ďalším veľkým obchodom posledného obdobia je nový development v štvrti Bankside, kde môže vyrásť 130-tisíc m2 obytných, kancelárskych i obchodných plôch. Za projektom v plánovanej výške jednej miliardy libier stojí konzorcium z Anglicka, Malajzie a Singapuru. Práve singapurská firma sa podieľa aj na ďalších plánoch v lokalite City. Do toho sa pridávajú austrálske penzijné fondy.

Londýn začínajú ovládať zahraniční developeri

Cheesegrater Zdroj: Duncan, Flickr

Jednými z najväčších zahraničných investorov v Londýne sú však Francúzi. Napríklad AXA Real Estate, ktorá v Bratislave vlastní Westend Tower. Konzorcium stavebnej skupiny Vinci a miestneho hráča sa zasa podieľa na oživení Covent Garden v štvrti Nine Elms. Vyrastú tisíce nových bytov, kancelárie, obchodné a voľnočasové priestory.

Podľa PropertyEU sú ale aktívni aj ďalší hráči z kontinentálnej Európy, napríklad švédska Skanska plánuje pre americkú poisťovaciu firmu W.R Berkley postaviť 35-podlažnú budovu nazvanú Skalpel.

Medzinárodný realitný portál nezabúda ani na slovenského hráča HB Reavis, ktorý sa podľa média stáva častým londýnskym zjavom. Firma, ktorá dnes doma stavia Twin City, má zatiaľ v britskej metropole dva projekty – 33 Central a 20 Farringdon Street. Nedávno sa developer pochválil ako ho miestni hráči začali po štedrých províziách pre realitných agentov vyhľadávať.

Londýn začínajú ovládať zahraniční developeri

Walkie-Talkie Zdroj: techboy_t

Okrem prirodzeného biznis prostredia, ktoré v Londýne vládne a priťahuje najväčších svetových nájomcov je veľkým lákadlom pre developerov výška nájomného. Štvrte West End a City patria do prvej desiatky najdrahších kancelárskych lokalít sveta, čo umožňuje dosiahnuť vysoké výnosy.

Podľa šéfa londýnskych aktivít HB Reavisu Radima Řimánka sa napríklad nájmy v lokalite, kde firma plánuje projekt 33 Central, pohybujú na úrovni okolo 80 eur/m2/mesiac. „Keby sme dnes chceli túto budovu predať a bola by plne obsadená, jej hodnota je vyše 360 miliónov,“ tvrdil pred niečo vyše mesiacom.

Londýn vždy ukazoval, že sa dokáže znovu obnoviť a zostať atraktívnou destináciou. A keďže dnes vidno, ako najvýznamnejší svetoví developeri v britskej metropole plánujú čoraz viac nových projektov, nemožno pochybovať, že mesto opäť zmení svoju panorámu, predpovedá PropertyEU.