Nákupné centrum, označované v niektorých dokumentoch názvom Šajba, má mať vyše štyritisíc štvorcových metrov predajnej plochy s 13 prevádzkami so samostatnými vchodmi z parkoviska. Kapacita vonkajších parkovísk má byť 135 áut.

Zámer v súlade s požiadavkou mesta navrhuje pre jednopodlažnú budovu „horskú architektúru charakteristickú pre túto oblasť“ so sedlovou strechou a použitím alebo imitáciou prírodných materiálov.

Súčasťou projektu obchodného strediska je na žiadosť mesta aj prestavba križovatky Československej armády s ulicou Fraňa Kráľa na okružnú križovatku a dopravné napojenie na ulicu Banisko.

Začiatok výstavby je predbežne určený na júl budúceho roka s dokončením začiatkom nasledujúceho roka. Na rovnakej ulici otvorili nové obchody aj vlani – Nákupné centrum Point s 2 500 štvorcovými metrami predajnej plochy funguje od konca apríla 2014. V susedstve kasární sú aj obchody Kaufland, Lidl a Tesco.

Nákupné centrum s parkoviskom zaberie zhruba dva hektáre z celkovo 16 hektárov areálu bývalých kasární. Štúdia, ktorú Istrofinal predstavil vlani mestu, počíta s rekonštrukciou a budovaním administratívnych budov, novou výstavbou štyroch – piatich bytových a zhruba päťdesiatich rodinných domov. Vzniknúť tu majú aj športoviská a oddychové plochy.

Kasárne v Brezne nahradí nákupné centrum aj byty

Štúdia na premenu areálu kasární v Brezne Zdroj: Istrofinal

Vlani v novembri sa začali búrať vojenské objekty – budovy, sklady, dielne, garáže, čerpacia stanica a prístrešky. Prvá časť je už zbúraná, do júna budúceho roka by mali byť búracie práce dokončené. Netýkajú sa zhruba desatiny územia, ktoré vlastní mesto a jednu budovu si ponechal štát.

Istrofinal kúpil areál bývalých Kasární Jána Švermu od ministerstva obrany v roku 2013 vo verejnej súťaži za 1,305 milióna eur. Je to necelá tretina sumy 4,16 milióna eur, na ktorú areál ohodnotil znalecký posudok.

Ministerstvo rozhodlo o prebytočnosti majetku a jeho predaji v roku 2012. Rezort však musel dvakrát znižovať primeranú cenu. Až na tretí pokus pri cene 1,248 milióna eur sa našli traja záujemcovia. Najvyššiu sumu ponúkol Istrofinal.

V kúpnej zmluve sa uvádza, že nehnuteľnosti firma kúpila „za účelom realizácie investičného zámeru spočívajúcom prevažne vo výstavbe obchodných jednotiek, bytových a nebytových jednotiek a súvisiacej infraštruktúry“.

Istrofinal sa venuje najmä výstavbe predajní a obchodných centier pre obchodné reťazce. Pripravuje však aj väčšie projekty, napríklad prestavbu a revitalizáciu historického komplexu Elektrární v Žiline na mestský polyfunkčný blok.