„Ihneď po prevzatí areálu bola spracovaná urbanistická štúdia s cieľom zmeniť vojenský charakter priestoru na výstavbu bytových domov a občianskej vybavenosti,“ opisuje hovorca mesta Martin Svatuška s tým, že závery dokumentu sú platné dodnes a rešpektovala ich aj doterajšia výstavba.

Zatiaľ sú v areáli štyri zrekonštruované bytové domy bežného štandardu s dokopy 112 bytmi a jeden zrekonštruovaný bytový dom nižšieho štandardu s 23 bytmi. „Od roku 2012 tu pôsobí aj komunitné centrum Romano Jilo a od roku 2014 je tu realizovaný projekt komunitnej záhrady,“ dodáva M. Svatuška.

Mesto do budúcnosti počíta s bývalými kasárňami ako s jednou z najvhodnejších lokalít pre ďalšiu bytovú výstavbu. Spracovaná štúdia umožňuje umiestniť tu minimálne päť ďalších bytových domov.

„Pochopiteľne, so zahusťovaním výstavby budú rásť aj nároky na riešenie infraštruktúry a ďalších otázok. Už dnes je celý areál zaradený medzi lokality navrhnuté na revitalizáciu vnútroblokov,“ približuje hovorca mesta.

V prípade bývalých kasární by projekt mal riešiť úpravu spevnených plôch, organizáciu dopravy, odvedenie dažďových vôd, úpravu zelene, umiestnenie polopodzemných kontajnerov, výmenu mobiliáru, verejné osvetlenie, vybudovanie detských ihrísk. Radnica je pripravená spracovať a podať takýto projekt ihneď ako bude zverejnená príslušný výzva, dodáva M. Svatuška.

Zvolenské kasárne sa menia na novú štvrť

Bývalé Hronské kasárne vo Zvolene Zdroj: Google StreetView

Mesto financovalo doterajšiu výstavbu na Unionke kombináciou dotácie od Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja (vyše milión eur), úveru zo Štátneho fondu rozvoja bývania (2,85 milióna) a vlastných zdrojov (189-tisíc eur).

„V prípade rozhodnutia o ďalšej výstavbe sa bude hľadať taký model financovania, ktorý čo možno najmenej zaťaží samotný rozpočet mesta. A to najmä v situácii, keď mesto doposiaľ nezaznamenalo žiadnu snahu o výstavbu v tejto lokalite zo strany súkromných investorov,“ vysvetľuje M. Svatuška.

Areál bývalých kasární zostáva oplotený a je strážený bezpečnostnou službou, čo má zabrániť vandalizmu a poškodzovaniu zrekonštruovaných aj pôvodných objektov.

Pred pár rokmi obyvatelia sídliska spisovali petíciu z obavy, že sa sem majú do nových nájomných bytov sťahovať Rómovia z košického Luníka IX a Zvolenskej Slatiny. Informácie, ktoré sa v okolí šírili, mesto odmietlo ako nepravdivé. S nájomníkmi podpisovalo zmluvy na jeden rok. Kto za byt neplatil alebo ho devastoval, nedostal predĺženú zmluvu.

Mesto s takmer 42-tisíc obyvateľmi malo ku koncu minulého roka 612 nájomných bytov, z toho 546 bežného štandardu a 66 bytov nižšieho štandardu. Zároveň evidovalo 921 žiadostí o pridelenie bytu bežného štandardu a 804 žiadostí o pridelenie bytu nižšieho štandardu.

„Žiadatelia sú buď občanmi mesta, prípadne majú v meste zamestnanie. V snahe poskytnúť ubytovanie väčšiemu množstvu žiadateľov preto vedenie mesta momentálne diskutuje o otázkach možností ďalšej bytovej výstavby,“ dodáva hovorca.