Spoločnosť J&T Real Estate pokračuje vo výstavbe kancelárskeho projektu Westend Square. Financovanie má pokryť nová úverová zmluva s rakúskou HYPO Investmentbank AG. Podľa J&T je v súčasnosti prenajatých 40% priestorov Westend Square.

Banka poskytne investorovi úver vo výške 26 mil. eur, čo výkonný riaditeľ J&T Real Estate Pavel Pelikán vníma ako potvrdenie perspektívy projektu. Ten by si mal celkovo vyžiadať náklady 37 mil. eur.  Prinesie zhruba 19-tisíc m2 kancelárskych a obchodných priestorov.

Otvorenie sa plánuje v júli 2011. Železobetónový skelet kancelárskeho projektu v lokalite Patrónka na západe Bratislavy by mal dostavať pôvodný dodávateľ ZIPP, ďalšie práce si J&T podľa P. Pelikána plánuje objednávať po častiach.  

J&T vybavil peniaze na Westend

Budova sa skladá zo 17-podlažnej veže bližšie k súčasnému kancelárskemu vežiaku Westend Tower, ďalšej 6-podlažnej budovy pozdĺž Lamačskej cesty smerom ku križovatke s Dúbravskou a spojovacieho traktu. Pôvodným zámerom bolo dostavať Westend Square v priebehu roka 2008.

Dodávateľ stavebných prác ZIPP aj vystaval časť železobetónovej konštrukcie budovy. Na jeseň v spomínanom roku sa však práce zastavili, pretože investorovi sa nepodarilo získať úver a stavať z vlastných zdrojov ďalej nechcel. Motiváciou odložiť dostavbu bolo podľa partnera J&T Petra Korbačku aj očakávanie zlacnenia stavebných prác v krízových rokoch.

To sa potvrdilo, J&T sa však napriek ohláseniu o dohodnutí úverovania nepodarilo spustiť dostavbu ani vlani. Úver sa podarilo získať až tento rok. Predpokladané náklady sú vďaka zlacneniu stavebných prác nižšie oproti pôvodnému rozpočtu o takmer 10 percent. Ešte vlani sa očakávali náklady na Westend Square vo výške 40 mil. eur.

J&T vybavil peniaze na Westend

Zdroj: vystavba

J&T v zóne Westend vybudoval v minulosti rekonštrukciami pôvodných objektov aj časti Tower, Court a Point. Ide o pôvodné budovy Výskumného ústavu drevárskeho a Lignoprojektu. Pripravuje sa aj výstavba ďalších častí Westend Quadrant a Crossing smerom k Lamaču, ktoré by mali lokalite pridať ďalších celkovo 60-tisíc štvorcových metrov kancelárií.

Ich výstavba sa tiež oneskoruje, Quadrant sa mal napríklad začať stavať už v roku 2008. Westend Tower už J&T nepatrí, v roku 2006 ju predali realitnej spoločnosti francúzskeho poisťovacieho giganta Axa v rámci balíka s logistickými parkmi. Tá ho spravuje v rámci realitného fondu, ktorého investorom je štátny fond emirátu Abú Dhabí (ADIA).

Vizualizácie - J&T, foto - skyscrapercity.com