Developer J&T Real Estate je dnes pri Dunaji aktívny. Okrem už ohláseného pokračovania nákupného centra Eurovea či projektov River Park a Zuckermandel, už roky pripravuje aj projekt Nové Lido oproti. Práve cez neho chce spojiť svoje aktivity na oboch brehoch Dunaja.

Veľké plány

„Sme presvedčení, že aktivizáciou a oživením prepojeného nábrežia na ľavom brehu, cez existujúci River Park, Zuckermandel, Staré Mesto a Euroveu, a vytvorením živej nábrežnej zóny v rozvojovom území Nové Lido, sa centrum mesta môže postupne „preliať” cez zónu Pribinova na pravý breh Dunaja a pritiahnuť tak doteraz izolovanú Petržalku bližšie k mestu,“ konštatuje Peter Korbačka z J&T RE.

J&T RE kreslí nové centrum Bratislavy, pýta štatút významnej investície

Eurovea 2 - Pohľad na bulvár Zdroj: J&T Real Estate

V najbližších rokoch by sa tak malo stavať na oboch brehoch Dunaja. Na Petržalskej strane by Nové Lido malo ponúknuť mix kancelárií, obchodov a bývania. „Nechceme budovať monofunkčné bloky, ktoré budú po piatej-šiestej hodine prázdne,“ vysvetľuje výkonný riaditeľ J&T RE Pavol Pelikán.

Stavať by sa malo aj oproti. Developer prezradil, že pri komplexe Eurovea by malo vyrásť nové kongresové centrum s kapacitou asi 1 700 ľudí. Pokračovať by mal aj rezidenčný projekt Klingerka. Obe časti majú byť prepojené novým mostom pre Dunaj, ktorý bude slúžiť pre peších turistov.

Žiadosť o štatút

Celkovo by malo v lokalite vzniknúť 4 200 nových bytov, 254-tisíc štvorcových metrov kancelárskych priestorov, šesť hektárov zelene či 35-tisíc štvorcových metrov verejných priestorov s rozmanitým charakterom. Celkové náklady vyčíslil investor na 1,2 miliardy eur.

J&T RE kreslí nové centrum Bratislavy, pýta štatút významnej investície

Päť superpriestorov Nového Lida Zdroj: Nové Lido

Developer už skôr avizoval, že je ochotný výrazne prispieť k stavbe električky, ktorá by spojila Šafárikovo námestie s Ružinovom. Teraz hovorí o tom, že je pripravený ju postaviť vo vlastnej réžii. „Dobrovoľne sme sa rozhodli, že na vlastné náklady vybudujeme asi 4,2 kilometra električkovej trate v celkovej hodnote 60 miliónov eur,“ uviedol P. Pelikán.

Na strane druhej, developer žiada štatút významnej investície. „Ide nám hlavne o časové hľadisko,“ zdôrazňuje P. Korbačka. V tejto súvislosti uviedol, že prebehli prvé rokovania na úrovni starostov a primátora. „Prvé ohlasy boli pozitívne, sme pripravení ďalej diskutovať,“ hovorí. Žiadosť o štatút významnej investície by mali podať v priebehu dnešného dňa.

Štatút významnej investície by pre developera znamenal uľahčenie niektorých povoľovacích procesov, čo by zrýchlilo realizáciu všetkých plánov.  „Významná investícia neznamená obídenie povoľovacích procesov alebo zníženie objemu finančných prostriedkov, ktoré budú smerovať do rozvoja daného územia. Skôr naopak, povoľovací proces musí byť dodržaný a výška plánovaných investícií do územia vysoko presahuje objem poplatkov za rozvoj alebo vyvolaných investícií,“ vysvetľuje P. Pelikán.

Nie sú prví

Developer vypočítal, že pri udelení statusu by nemusel platiť asi 15 miliónov eur pri poplatku za rozvoj. Investor poukazuje na to, že túto sumu niekoľkonásobne preplatia. „Všetky investície, ktoré plánujeme v rámci projektu investovať do infraštruktúry sú v úhrne 74 miliónov eur. Sú adresné a investujú sa priamo do územia, v ktorom realizujeme svoje projekty,“ porovnáva projektový manažér J&T Real Estate Ľuboš Kaštan.

Fakt je ten, že J&T RE je už druhým developerom, ktorý sa o status významnej investície uchádza. Ešte pred letom predostrela svoje plány spoločnosť HB Reavis, ktorá chce prepojiť oba brehy Dunaja lanovkou. Jej realizáciu podmieňuje práve udelením statusu významnej investície.

J&T RE kreslí nové centrum Bratislavy, pýta štatút významnej investície

Pripravované kongresové centrum pri komplexe Eurovea. Zdroj: J&T Real Estate

J&T RE chce svoje plány realizovať aj bez udelenia statusu.  P. Korbačka poukazuje na to, že to  bude ďaleko pomalšie. Podľa dnešných odhadov by mohli stavbu električky zrealizovať do piatich rokov. Na otázku, či nerokovali o spoločnom postupe s HB Reavis, odpovedal developer jasne. „Komunikujeme spolu, veď projekt Alfa Park je spoločný. My lanovku neodmietame, volíme však pre nás optimálnejšiu variantu koľajovej dopravy, ktorá má v Bratislave dlhšiu tradíciu,“ konštatuje P. Pelikán.

Plány J&T RE na najbližších päť až desať rokov

 • vytvorenie 254-tisíc štvorcových metrov kancelárskych priestorov
 • vytvorenie podmienok pre 30-tisíc pracovných miest a prilákanie zahraničných firiem
 • 560 nových pracovných pozícií vo vytvorených prevádzkach
 • 1 000 nových pracovných miest počas výstavby
 • postavenie 4 200 nových bytov
 • rozvoj konferenčného turizmu – vznik nového kongresového centra s kapacitou 1 700 návštevníkov
 • realizovanie 35 000 m2 atraktívnych verejných priestorov s rozmanitým charakterom
 • vytvorenie 6 hektárov zelene
 • poskytnutie 4 hektárov športových plôch
 • vybudovanie detských ihrísk a priestorov pre rôzne vekové kategórie
 • dobudovanie električky (úsek Košická: 2,7 km,  úsek Petržalka: 1,5 km)