Dánske architektonické štúdio Adept zavarilo spoločnosti Immocap Group, ktorá spolu s YIT Slovakia developuje jednu z kľúčových zón hlavného mesta, kongresovo-kultúrne centrum Istropolis.

To sa nachádza na dôležitom uzle Trnavskej cesty, Vajnorskej a Šancovej ulice, na ktorú smerom do centra mesta nadväzuje Krížna a Karadžičova ulica.

Na facebookovej stránke dánskeho štúdia sa v stredu objavila vizualizácia, ktorá na mieste Istropolisu znázorňuje hustú zástavbu. Takmer bez zelene, s 11 budovami rôznych výšok a fasád.

Vizualizácia, ktorá narobila rozruch

Z uniknutej vizualizácie sa dalo vypozorovať, že architektonické štúdio pracovalo s verziou, podľa ktorej by sa bývalý Dom odborov asanoval. Zároveň bolo v návrhu vidieť, že v areáli by malo prevažovať viacero administratívnych budov.

Tie výškovo stúpali od križovatky smerom dovnútra pozemku. Trojica objektov na jeho vnútornom okraji smerom k Filiálke bola najvyššia, pričom dominantná budova bola nakreslená so zhruba 30 podlažiami.

Istropolis prerobia podľa návrhu Holanďanov. Vizuál z internetu je neaktuálny

 

K Istropolisu patrí momentálne 16-podlažná administratívna budova na Vajnorskej 1. Na Trnavskom mýte sa výšková budova nachádza aj na protiľahlej strane – ide o 20-poschodový administratívny komplex, ktorý je súčasťou Centralu. 

Developer Istropolisu odmieta, že predmetná vizualizácia je návrh, podľa ktorého bude riešené územie. Médiá zároveň Immocap požiadal, aby vizualizáciu nepoužívali s tým, že jej autori si zverejnenie neželajú. Denník N a ďalšie stránky obrázok stiahli, keďže sa naň vzťahujú autorské práva. Nezverejňuje ho ani TREND Reality. 

K zverejneniu vizualizácie na Facebooku došlo podľa developera zo strany Adeptu omylom, na strane dodávateľa služieb sociálnych médií. Neskôr štúdio vizuál stiahlo. 

Dáni nič navrhovať nebudú

„Vizualizácia, ktorá kolovala internetom, bola iba zlomkom jedného zo súťažných návrhov prvého kola, v ktorom sme hľadali v prvom rade partnera a zisťovali, ako oslovené architektonické štúdiá vnímajú tento dlhodobo zanedbaný priestor,“ vysvetľuje pre TREND Reality Martin Šramko, CEO spoločnosti Immocap Group.

Podľa informácií TREND Reality sa dánski architekti napokon nedostali ani cez prvé kolo architektonickej súťaže developera. Immocap tvrdí, že tento návrh nespĺňal víziu o jeho budúcom projekte. „Nepriniesol požadovanú kvalitu a rozsah verejného priestoru, ktorý si firma predstavuje.“

Istropolis prerobia podľa návrhu Holanďanov. Vizuál z internetu je neaktuálny

 

„Tento návrh svojou hustotou zástavby taktiež nekorešponduje s očakávaním Immocapu, ktorého zámer počíta s oveľa nižšou hustotou zástavby. Navyše, tento návrh nespĺňal parametre na kultúrno-spoločenskú funkciu, ktorú požadujeme od ateliérov vytvoriť a ateliéru bolo v minulosti oznámené, že v súťaži nepostúpil ďalej. Od tohto návrhu a jeho budúcej podoby Trnavského mýta sa preto verejne dištancujeme,“ hovorí M. Šramko. 

Dvojica developerov, ktorí Istropolis prerobia, teda YIT Slovakia a Immocap Group, však naďalej nekomentujú, čo presne s územím plánujú – ako ho chcú meniť a ktoré objekty prípadne zachovajú. 

Už v minulosti  Immocap avizoval, že mieni zachovať kultúrno-spoločenskú funkciu zóny. Zámer developer potvrdil aj aktuálne. 

Bratislavský primátor Matúš Vallo sa spolu so svojimi poradcami stretol so zástupcami developera ešte v marci. Aj magistrát od developerov žiada, aby zachovali kultúrnu funkciu, teda aj veľkokapacitnú sálu, a  zároveň navrhli kvalitné dopravné riešenie územia. Obe strany sa dohodli na ďalších konzultáciách aj za účasti spoločnosti YIT.

Pracujú s Holanďanmi 

Architektonická súťaž sa už skončila. Mala medzinárodný charakter, preto sa jej zúčastnili aj viaceré zahraničné ateliéry. 

Súťaž vyhralo architektonické štúdio z Holandska. „Aktuálne pracujeme na konkrétnom riešení projektu s renomovaným holandským štúdiom KCAP, ktorému sa darí zvyšovať kultúrno-spoločenskú funkciu daného územia na základe svojich skúseností vo viacerých európskych metropolách,“ načrtol M. Šramko.

Istropolis prerobia podľa návrhu Holanďanov. Vizuál z internetu je neaktuálny

 

Developer tvrdí, že víťazný projekt bude úplne odlišný ako ten, ktorý vznikol v dánskom štúdiu. „Budúci projekt bude od tohto návrhu v pozitívnom duchu odlišný a prinesie skutočnú pridanú hodnotu pre obyvateľov, hlavné mesto a mestskú časť,“ tvrdí M. Šramko. Koncept návrhu či idey od holandských architektov zatiaľ developer neukázal.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa