Rakúsky realitný investor Immoeast kúpil po bratislavskom aj ďalší Polus – v rumunskej Kluži. Na rozdiel od slovenského obchodného domu však Polus Center Cluj ešte nie je plný obchodov a návštevníkov. Jeho výstavba sa začala v polovici tohto roka a majú ho dokončiť pred budúcoročnými Vianocami. Immoeastu ho predal maďarský developer Tri Gránit Holding. Oznámila to spoločnosť na svojej internetovej stránke.

Polus bude mať celkovú predajnú plochu približne sto tisíc štvorcových metrov, čo ho bude radiť medzi najväčšie v Rumunsku. Rakúšania by za polyfunkčné centrum mali postupne zaplatiť zhruba 210 mil. eur (7,5 mld. Sk). Transakcia sa uskutoční vo forme termínového obchodu (forward purchase), čo znamená, že kupec zaplatí a získa majetok podľa postupu stavebných prác a stavu prenajatosti obchodnej plochy.

Immoeastu pribudol ďalší Polus

Už niekoľko mesiacov po štarte výstavby však má klužský Polus podľa Immoeastu zmluvy s nájomcami na 55 percent predajnej plochy a rezervácie na ďalších dvadsať percent. Medzi budúcich zákazníkov shopping centra patria veľké svetové a európske reťazce ako Carrefour, Zara, Pimkie, Reebok, Intersport, Bershka, L’Occitane alebo Yves Rocher. Spolu by sa v ňom malo nachádzať 200 obchodných prevádzok a multikino.

Nový majiteľ si na budúcom centre nákupov a zábavy cení najmä výbornú polohu s možnosťou prilákať približne 700 tisíc ľudí, ktorým sem cesta trvá najviac 40 minút. Provincia Transylvánia, kde Kluž leží, patrí k najperspektívnejším regiónom krajiny, ťaží aj z blízkosti susedného Maďarska a početnej maďarskej menšiny v tejto oblasti. „V prípade tohto projektu sa črtá podobný úspech, ako pri podobne veľkom Silesia City Center v Katoviciach, ktoré sme tiež postavili v spolupráci s Tri Gránitom,“ teší sa predseda predstavenstva Immoeastu Karl Petrikovics.

Podľa jeho slov je v Rumunsku dôležité nesústreďovať sa iba na hlavné mesto Bukurešť, pretože krajina má aj silné regionálne centrá. Polus v Kluži je druhou samostatnou investíciou rakúskeho realitného investora v krajine po Harbourside v Konstanci a dosiaľ aj najväčšou. Celkovo sa firma v Rumunsku vlastnícky podieľa na 21 objektoch s celkovou rozlohou 765 tisíc m2. Za polovicu tohto finančného roka zatiaľ Immoeast investoval do nehnuteľností vyše štyri miliardy eur (140 mld. Sk).

Vizualizácia – Tri Gránit