Nový majiteľ, ktorý vlani získal žilinský Aupark, kupuje prostredníctvom dcérskej spoločnosti NE Property Cooperatief UA všetky akcie štyroch spoločností vlastniacich košické nehnuteľnosti HB Reavisu. O kúpe informuje v oznámení pre akcionárov.

Investor zaplatí za akcie 82 miliónov eur a prevezme dlh vo výške 83 miliónov. Transakciu ešte musí schváliť Protimonopolný úrad SR.

Druhé najväčšie košické nákupné centrum bolo otvorené v roku 2011. Na prenajímateľnej ploche takmer 34-tisíc štvorcových metrov je 140 obchodov a v centre je 1 100 parkovacích miest. Od otvorenia centrum vykazovalo dvojciferné medziročné nárasty obratu a ročnú návštevnosť približne 11 miliónov ľudí.

Jedenásťpodlažná Aupark Tower s kancelárskou plochou 12 608 m2 bola dokončená v roku 2012. Sídlia v nej firmy ako GTS Slovakia, Holcim, IBM alebo PwC. Obe nehnuteľnosti majú ročne priniesť zmluvné nájomné vo výške 10,9 milióna eur pri priemernom mesačnom nájomnom 19 eur/m2.

Malinovského kasárne získal HB Reavis len v apríli tohto roka. Vo verejnej súťaži mesta Košice uspel s ponúknutou cenou 5,5 milióna eur za areál s rozlohou 4,1 hektára. K vysúťaženej cene si ešte musí investor pripočítať nevyhnutné náklady na búranie a odstránenie ekologickej záťaže.

Súčasťou súťaže bolo aj predloženie ideovej urbanisticko-architektonickej štúdie na využitie bývalých kasární. Mesto tu chce na okraji centra multifunkčný komplex s bývaním, obchodmi, službami, administratívou, kultúrou a hotelom.

HB Reavis predal košický Aupark a kasárne za 165 miliónov eur

Projekt HB Reavisu v areáli Malinovského kasární v Košiciach Zdroj: HB Reavis

HB Reavisu sa darí získavať financie na ďalší development predajom zabehnutých projektov. Predvlani to bol bratislavský Aupark Tower, vlani Apollo Business Center II a Aupark Žilina. Tento rok sa mu podarilo predať väčšiu časť bratislavského City Business Center a pražský projekt River Garden.

"Záujem NEPI o ďalší z našich Auparkov zvýrazňuje kvality tohto konceptu a dokazuje jeho dlhodobú atraktivitu v očiach nielen zákazníkov, ale aj investorov. Aupark koncept budeme naďalej rozvíjať, pričom aktuálne pracujeme na našom prvom Auparku v Česku, v Hradci Králové," komentuje predaj Marian Herman, finančný riaditeľ HB Reavisu.

Okrem rozbehnutých projektov v Bratislave, z ktorých najväčším je Twin City, stavia aj v Česku a Poľsku a rozširuje aktivity do Londýna a Istanbulu.

NEPI vstúpil na Slovensko vlani v auguste práve kúpou žilinského Auparku od HB Reavisu za 87,5 milióna eur a doplatenie daňového záväzku. Spoločnosť je registrovaná na britskom Isle of Man a zapísaná na burze v Johanesburgu, Bukurešti a Londýne.

Vlastní desiatky najmä obchodných, ale aj kancelárskych a priemyselných nehnuteľností v hodnote spolu vyše 1,2 miliardy eur. Drvivá väčšina z nich je v Rumunsku. Spoluvlastní však aj niekoľko priestorov v Nemecku a tento rok vstúpila na srbský trh kúpou nákupného centra Kragujevac Plaza.