Developer HB Reavis začiatkom februára informoval o akvizícii dvoch pozemkov v Nemecku, na jednom z nich už pracuje od marca. Dvojhektárové územie v berlínskej časti Pankow na adrese Landsberger Allee 104 medzi mestskými štvrťami Friedrichshain a Prenzlauer Berg bolo roky opustené, kým ho nezískal developer zo Slovenska.

Pozemok bol nevyužívaný a bol súčasťou  približne 50-hektárového areálu Alter Schlachthof. Ten slúžil ako bitúnok, ktorý bol spustošený náletmi počas druhej svetovej vojny, no fungoval až do roku 1991. Ide o rozvojové územie v širšom centre Berlína, kde prebieha revitalizácia a počíta sa s ďalšou výstavbou.

Ako TREND informoval už v marci, predošlý vlastník pozemkov chcel v lokalite vybudovať nákupné centrum. Proti tomu sa vzbúrili obyvatelia.

HB Reavis mení zbombardovaný bitúnok na kancelárie

 

Prekážal im očakávaný hluk a v petícii argumentovali najmä tým, že v okolí je obdobných centier dostatok. Naopak, ľuďom chýbali skôr školy, voľnočasové centrá či škôlka. A tak musel developer zmeniť plány.

Kancelárie miesto kongresu a obchodov

Plán na výstavbu kongresového centra z roku 2008, ktorého súčasťou mala byť zóna s veľkou nákupnou plochou, napokon zmietli po nátlaku obyvateľov a miestnych poslancov zo stola. 

HB Reavis mení zbombardovaný bitúnok na kancelárie

 

Vo štvrti Alter Schlachthof Landsberger tak nakoniec pribudne približne 52-tisíc štvorcových metrov prenajímateľnej plochy kancelárskych priestorov, konferenčné priestory a gastronomické prevádzky. Názov projektu je DSTRCT a investor verí, že nebude len kanceláriami, ale aj komunitnou zónou.

Predstava developera o budúcej podobe projektu DSTRCT:

S podobnými premenami má developer dostatok skúseností. V minulosti zmenil tvár brownfieldu v pražskom Karlíne na River Garden. Podobné projekty má za sebou aj vo Varšave. Príkladom je Konstruktorska Business Center.

Developer v Berlíne hovorí o ambícii projektu posilniť súčasný stav kreatívneho a technického priemyslu a prilákať do oblasti ľudí širokou ponukou obchodných a voľnočasových aktivít. HB Reavis spomína priestory na organizovanie podujatí, seminárov, prednášok či panelových diskusií so zástupcami rôznych odvetví.

HB Reavis mení zbombardovaný bitúnok na kancelárie

 

V oblasti sa developer chystá realizovať novú koncepciu mobility. Pri dobrej dostupnosti z centrálneho námestia Alexanderplatz počíta aj s dopytom po využívaní verejných priestranstiev.

„Revitalizácia bývalého bitúnku medzi ulicami Landsberger Allee, Otto-Ostrowski-Straße a Hermann-Blankenstein-Straße ľuďom poskytne priestor na množstvo voľnočasových aktivít v podobe útulných kaviarní, rušných barov, fitness centier a obľúbených miestnych predajcov,“ uviedol HB Reavis ešte v marci.

HB Reavis mení zbombardovaný bitúnok na kancelárie

 

Dobrí susedia sú základ 

Projekt navrhli domáci berlínski architekti zo štúdia Gewers Pudewill. V máji za účasti architektov a projektantov predstavili projekt obyvateľom štvrte, uvádza na nemeckej webovej stránke projektu. 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa