Jedenásť poschodový „kolos“, ako ho nazvali médiá, vyzerá z niektorých pohľadov ako veža, v iných ako pyramída. Hoci vyššie budovy sú v meste len na južnom okraji a ďaleko od centra, vďaka polohe v uličnom bloku je časť Fóra zväčša zaclonená. Výhľad na historickú vežu na námestí nenarúša. Kuželovitý fazetovaný tvar zmierňuje dojem masívnosti „kolosu“.

„Má pôsobiť príjemne,“ hovorí Kamiel Klaase, architekt amsterdamského ateliéru NL Architects a jeden z autorov. „Štíhlosť ho dematerializuje,“ vysvetľuje svoj zámer hlavný architekt.

Fasádu členia horizontály okien a veľký centrálny zasklený výrez na južnom a severnom priečelí, ktorý presvetľuje átrium. Ďalšie svetlo doň prúdi zo zrezaných nároží.

Na fasádové obklady vybrali svetlý nemecký wachenzelský dolomit z Franskej Jury. Ladí so susedným betheimským pieskovcom radnice aj blízkej kostolnej veže Martinitoren. Kameň z tohto lomu na nemecko-holandskom pohraničí zdobí aj amsterdamskú radnicu, kráľovskú Paleis op de Dam a Sochu Slobody v New Yorku.

Atrakcia za atrakciou

Átrium s uhladenými tvarmi a dominantnou bielou,

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa