Hranatá budova s tmavosivou fasádou zo sklovláknobetónu vzbudzuje pozornosť už rozmermi – dĺžkou 120 metrov a extrémnou štíhlosťou 23 metrov.

Ellen van Loon dospela k podobe „modernou interpretáciou priečelia protiľahlých radových domov“. Inšpirovaná pravidelnou rytmikou fasád vytvorila, podľa svojho vyjadrenia „skelet“, ktorý určuje priestory.

Anglická škola roka stavila v konkurenčnom boji na dizajn

Brighton College Zdroj: Laurian Ghinitoiu

Odskoky a posuny v strednej časti „skeletu“ korešpondujú s terénom, na ktorom budova stojí, ale aj so známymi kriedovými útesmi South Downs v blízkom okolí.

Zároveň však vďaka nepravidelnostiam mriežky, vďaka prekrývaniu a posunom lineárnych blokov nepôsobí budova jednotvárne.

Anglická škola roka stavila v konkurenčnom boji na dizajn

Brighton College Zdroj: Laurian Ghinitoiu

Prispievajú k tomu aj šikmé, podľa autorky „tancujúce“ piliere, ktoré podopierajú budovu na oboch vysunutých koncoch. Časopis Architects' Journal pripomína, že na podobných stĺpoch stojí už parížska Villa dall’Ava z roku 1991 od Office for Metropolitan Architecture (OMA).

Zaujme sklenými stenami

Budovu školy zvyšuje polosuterén. Do vstupného átria, kde nechýba kaviareň, sa teda kráča pohodlným schodišťom dlhým ako rampa.

Chodba z átria lemuje športoviská v dvojitej výške: telocvičňu, posilňovňu a pracovne učiteľov. Blok uzatvára polyfunkčná športová hala (35,2 m x 22,9 m).

Široké schody vedú 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa