Aj keď mala nebankovka Horizont bohaté aktivity a investovala kde sa dalo, obchodný dom na Námestí osloboditeľov mal špeciálnu pozíciu. Bol totiž najdrahšou stavbou v portfóliu Horizontu. Keď sa TREND koncom roka 1998 pýtal šéfa nebankovky Vladimíra Fruniho, či kúpna cena dosiahla 70 miliónov slovenských korún, odpoveď bola vyhýbavá. 

„Bolo to menej. Príjmy obchodného domu plynú z prenájmu predajných a skladových priestorov. Priemerná cena, za ktorú prenajíma obchodné priestory veľké približne 1 200 štvorcových metrov, je okolo tritisíc slovenských korún za štvorcový meter,“ vysvetľoval vtedy V. Fruni.

Už v tom čase Horizont vedel, že svoju nehnuteľnosť chce ešte viac zveľadiť. Naplánoval preto jej prestavbu. Na mieste obchodného domu Horizont mal vyrásť komplex s honosným menom Megacentrum Horizont. Investor plánoval nielen prestavbu, ale aj nadstavbu. Nové centrum malo mať jedno podzemné a päť nadzemných podlaží.

Stavebné povolenie získala spoločnosť Horizont Slovakia koncom roka 2000. Ďalší osud stavby, ale aj celej firmy je dobre známy. Dňa 4. februára 2002 zostali všetky pobočky Horizontu zatvorené. Ďalší priebeh bol rýchly. Nasledoval konkurz a rozpredaj majetku.

O obchodný dom v centre Košíc bol záujem a našiel si nového majiteľa. Napriek tomu zostal objekt vyše 15 rokov rozostavaný. Zmeniť to chce aktuálny vlastník - spoločnosť Realman, ktorá miestne úrady požiadala o zmenu stavby pred jej dokončením.

Fruni z neho chcel mať atrakciu Košíc, obchoďák po rokoch chátrania dokončia

Budova bývalého obchodného domu Horizont. Zdroj: Google Street View

Základné parametre pritom zostávajú rovnaké. Na mieste má vyrásť obchodný dom Citadela, ktorý bude služby ponúkať na piatich nadzemných podlažiach. Na prvom podlaží má byť situovaná klasická predajňa potravín. Obchodné prevádzky a kaviareň majú svoje služby ponúkať na prvom až druhom podlaží.

„Na treťom podlaží budú prevádzky pre stravovanie a ostatné služby. Na rozšírenom štvrtom podlaží  sa navrhuje prevádzka fitnes a na piatom  budú kancelárie a bar s možnosťou flexibility využitia,“ uvádza investor v podkladoch, ktoré aktuálne schvaľujú košické úrady.

Fruni z neho chcel mať atrakciu Košíc, obchoďák po rokoch chátrania dokončia

Vizualizácie obchodného domu Citadela. Zdroj: Realman

Celkovo má Citadela ponúknuť 7 302 štvorcových metrov prenajímateľnej plochy. Investor predpokladá, že stavebné práce by mali byť ukončené na jar 2019. Celkové náklady na dostavbu a prestavbu vyčíslil na 3,2 milióna eur. Projekt má aj vizualizácie, ktoré vypracovalo architektonické štúdium Atrium.

Investorom a majiteľom pozemkov je spoločnosť Realman, ktorá bola založená v roku 2003. Ako píše na svojej stránke, jej hlavným cieľom sú investície do rozvoja v oblasti nehnuteľností na Slovensku. Zameraním firmy je kúpa, správa, rekonštrukcia, výstavba, prenájom a predaj nehnuteľného majetku.