Električku treba, má však otázniky

Developeri sa netaja, že investície do infraštruktúry pomáhajú ich projektom. Novú autobusovú stanicu aj električku Bratislava potrebuje, dôležité je nastaviť ich tak, aby boli prínosom pre celé mesto, zhodujú sa odborníci oslovení redakciou TREND Reality. Inak nemožno hovoriť o verejnom záujme, pretože kancelárie a obchody ním nie sú.

Stanica Nivy už má všetky povolenia a čoskoro sa začne stavať. Štatút významnej investície preto nepotrebuje. Lanovku, ktorá ju má prepájať s Petržalkou, developer postaví len ak získa osvedčenie. „Lanová dráha je doplnkové dopravné riešenie pre náš projekt. Máme v pláne otvoriť jej prevádzku spolu so Stanicou Nivy, nakoľko dáva ľuďom alternatívu, ako sa do tejto novej zóny dostať inak, ako autom,“ vysvetľuje Jakub Gossányi, šéf developmentu HB Reavis Slovakia.

Električka a lanovka. Čo prinesú nápady developerov Bratislave

Navrhnutá električková trať - vizualizácia zastávky na trhovisku Miletičova Zdroj: J&T Real Estate

Dopravný inžinier Peter Rakšányi sa pýta, kto ju bude využívať. „Lanovky sa robia na spojenie dvoch atraktívnych miest, ako to poznáme z Paríža či Lisabonu. Ale je luxus, aby sme si stavali atrakciu a neriešili, čo nás trápi v dopravnej infraštruktúre,“ dodáva. Po konzultáciách s investorom doplnil svoje vyjadrenie, pripúšťa, že ak by sa oživila myšlienka zelenej osi Hlavná stanica - Nivy - Dunaj a Petržalka s väzbou na plánovanú železničnú trať pri univerzite, z luxusu by sa stala súčasť dopravnej infraštruktúry. Spochybňuje však umiestnenie parkovacích domov, ktoré vyriešia len parkovanie v danej lokalite, ale ešte viac zahltia už aj tak preťažené mosty.

Diskusiu vyvolala aj trasa novej električkovej trate. „Centrum mesta sa rozširuje smerom na východ, preto posunúť električku na Košickú je správne rozhodnutie. Otázne je, kde by mala byť spojnica medzi Starým mostom a Košickou a ako vyriešiť uzol pri trhovisku Miletičova,“ reaguje architekt Peter Žalman, ktorý navrhuje električkový okruh v nedávno vydanom Urbanistickom atlase Bratislavy.

J&T Real Estate navrhuje, aby v Petržalke odbočila slučkou do Nového Lida a v centre zišla zo Starého mosta na Pribinovu ulicu popred Slovenské národné divadlo, za Mostom Apollo pokračovala na Košickú ulicu a cez Miletičovu sa napojila na Ružinovskú radiálu. Odbočku do Nového Lida považuje dopravný expert za zbytočnú, navyše predĺži cestu z Petržalky do centra. „Celá zóna je v pešej dostupnosti od Starého mosta a má aj dobrú autobusovú dopravu, netreba tam ťahať električku,“ tvrdí P. Rakšányi.

Ako obísť SND a Umelku

Najväčšie pripomienky však padali k vedeniu trate popred Umelku a SND. Developer tvrdí, že mestu ponúka najlepšiu možnosť. Radoslav Grečmal zo spoločnosti GFI, ktorá trať projektovala, hovorí, že nadväzuje na návrhy a štúdie spracované v rámci koncepcie rozvoja električkových tratí a Územného generelu dopravy.

Koncepcia rozvoja MHD a dopravný generel tu počíta s trolejbusovou dopravou a uvažuje s budovaním Prievozskej električkovej radiály po Mlynských nivách. HB Reavis na túto možnosť pripravil projekt rekonštrukcie ulice medzi Twin City a Stanicou Nivy. Podľa J. Gossányiho dokonca zvažovali rovno osadiť aj koľajnice, napokon to však odborníci neodporúčali, ak by sa trať v krátkom čase nepostavila. K električke na Pribinovej generel uvádza, že je možné overiť túto trasu.

„Spoločnosť J&T Real Estate vypracovala dopravno-inžiniersku analýzu a investičný zámer. Táto trať je fyzicky reálna, existuje na ňu územná rezerva, máme vyriešené technické detaily a detaily elektrického napájania, signalizácie či smerového vedenia. Je to najefektívnejšia trasa z hľadiska prepravy osôb v rámci mesta. Vykazuje najvyššiu atraktivitu z pohľadu počtu prepravených osôb v intervale 24 hodín. Cestovná rýchlosť električky je na tejto trase vysoká,“ približuje rozhodnutie o trase Daniela Stričková, hovorkyňa J&T Real Estate (JTRE).

Električka a lanovka. Čo prinesú nápady developerov Bratislave

Navrhnutá električková trať - vizualizácia bulváru Pribinova Zdroj: J&T Real Estate

Architekt Eurovey B. Kaliský vypracoval ešte pred samotným návrhom komplexu pre jeho developera Ballymore urbanistickú štúdiu zóny Pribinova – juh. Jej súčasťou bola aj električka na Pribinovej. Nad výkresmi vysvetľuje, že v úseku pred divadlom viedla pod zemou, čo bolo technicky vyriešené.

Oproti návrhu JTRE však boli domy na bulvári Pribinova oproti hotelu Sheraton posunuté ešte o 12 metrov bližšie k Dostojevského radu. „Mal tam vzniknúť trojradový pás stromov, pod ktorým by bola električka odizolovaná od chodcov aj áut,“ opisuje B. Kaliský. Dodáva však, že dnes je situácia v lokalite iná, preto by sa developer nemal odvolávať na štúdiu z roku 2004. P. Rakšányi zas vo svojej štúdii navrhol trasu cez zjazd za Umelkou, ktorá umožní väčší oblúk a nezaťaží už aj tak frekventovanú križovatku pred vzácnou budovou. Pokračovala by pri Karadžičovej ulici s väzbou na železničnú stanicu Filiálka a okrajom Mlynských nív smerom na Slovnaft.

Čo je dobré pre mesto

P. Žalman a podobne aj P. Rakšányi považujú za najlepšiu trasu pre mesto Landererovu, pretože by obslúžila oveľa väčšie územie. Pešia dostupnosť električky sa počíta na 300 metrov a Pribinova leží len 160 metrov od Dunaja. Landererova je pritom len 200 metrov od Eurovey. Ďalšou výhodou je priame pokračovanie v budúcnosti plánovanej trate do Slovnaftu po Prístavnej ulici. Aj na túto trasu nadväzujúcu na koncepciu systému Park+Ride vypracovala JTRE štúdiu na podnet mestských poslancov.

„Overovali sme tiež trasu cez Landererovu, ale z priestorových obmedzení a z hľadiska efektivity využitia frekventovanej križovatky by električková trať značne znížila jej kapacitu a priechodnosť,“ hovorí D. Stričková. Pre JTRE je Pribinova výhodnejšia nielen preto, že prechádza všetkými plánovanými projektami spoločnosti, ale aj preto, že blízkosť MHD znižuje index výpočtu parkovacích miest. Developer reaguje, že skôr významne zníži počet áut na cestách a prípadná zmena trasy by nemala vplyv na podobu projektov či dokonca zníženie 168-metrového mrakodrapu v Eurovei 2. Landererova by viac vyhovovala Pente a HB Reavisu s ich plánovanými projektami.

Električka a lanovka. Čo prinesú nápady developerov Bratislave

Koľajová doprava centrum - vnútorný okruh Zdroj: Peter Žalman

Rôzne názory sú aj na riešenie trate na Miletičovej. Developer navrhuje zabrať pás na okraji trhoviska. P. Rakšányi nakreslil v urbanistickej štúdii pre mestskú časť Ružinov trať krížom cez trhovisko s napojením na ružinovskú radiálu. Koľaje by súčasný areál rozpolili, jedna časť by mohla naďalej slúžiť krytej tržnici, podobne ako v Budapešti, ďalšia by sa mohla zastavať. „Trhovisko má svoj kolorit, ale nemôžeme ho nechať v dnešnom stave,“ myslí si. B. Kaliský, ktorý pracuje na územnom pláne zóny Miletičova, súhlasí, že centrálne trhovisko je v dnešnej podobe už prežité.

Podľa oslovených odborníkov by v lokalite nového centra mesta autá ani neboli potrebné. Západoeurópske mestá z centrálnych lokalít autá vytláčajú a obyvatelia ich oceňujú pre pešiu dostupnosť, dobré spojenie verejnou dopravou a dostatok služieb. Ak by sa dobudoval mestský koľajový okruh, vrátane dlho odkladaného koridoru zo Šafárikovho námestia na stanicu Filiálka, malo by celé centrum pešiu dostupnosť dopravy a vylúčenie áut by sa stalo reálne. „Politicky je to však absolútne nereálne, najprv sa musí vymeniť súčasná garnitúra na magistráte,“ hovorí P. Žalman. Oslovení odborníci sa zhodujú, že developeri nemajú na magistráte odborného partnera na dopravu.